Aleksandra Gal, 12 lat

"Krzyż pokutny pięknej Blanki"

Krzyż pokutny to prosta i surowa kamienna forma w kształcie krzyża, wznoszona przez zabójcę w miejscu, gdzie dokonano morderstwa. Na terenie Polski znajduje się około 600 krzyży. Krzyż pokutny stawiano ku pamięci, uwadze i przestrodze potomnych. Miał również skłaniać przechodniów do modlitwy za dusze: zabójcy i ofiary.
A oto historia krzyża lewińskiego znajdującego się między drzewami niedaleko cmentarza...
Kiedyś, a było to dawno, na terenach Lewina Brzeskiego rozciągała się wielka puszcza. W puszczy tej mieszkała piękna, młoda dziewczyna. Włosy jej sięgały ziemi, a koloru najczystszego złota były. Oczy zaś czarne jak noc, lecz ciepłe i kochające. Figura jej doskonała była. Na imię miała Blanka, co znaczy: jasna, czysta. Ubrana zawsze w białą, zwiewną suknię, przechadzała się po lesie, zbierała kwiaty i jagody, rozmawiała ze zwierzętami.
W pałacu mieszkał młody książę Cyprian, który był przystojny i bogaty, lecz zły i mściwy. Żony nie miał, bo żadna go nie chciała. Jechał on dnia pewnego przez ową puszczę i zobaczył piękną Blankę zrywającą kwiaty. Zapragnął pojąć ją za żonę. Podjechał do niej na swym koniu i rzekł:

  • Wsiadaj na konia, zostaniesz moją żoną.
  • Ależ panie, ja mam innego wybranka, którego kocham, a ty wielmożny panie zasługujesz na lepszą niż ja, dziecię lasu - odpowiedziała.
  • Czy jesteś tego pewna?! - był wyraźnie wściekły.
  • Tak panie. Jestem pewna - nie bała się gniewu księcia, gdyż z natury była odważna.
  • Jeśli ja cię dziewczyno mieć nie mogę, to nikt miał cię nie będzie! - krzyknął i zabił ją mieczem, a trafił prosto w serce Blanki.
Książę wrócił do domu i poszedł prosto do ojca swego. Powiedział mu co zaszło. Na drugi dzień odbyła się rozprawa. Książę poniósł karę i musiał postawić krzyż pokutny, który stoi do dziś. Gdy w nocy przejeżdżać będziesz obok miejsca zbrodni, a serce twe będzie czyste i bez skazy, usłyszysz piękny śpiew Blanki, lecz jeśli serce twoje złe i nieczyste - biada ci!
Do ściągnięcia Krzyż pokutny pięknej Blanki