Dyskusyjne Kluby Książki to wspólny projekt Instytutu Książki i Bibliotek Wojewódzkich adresowany przede wszystkim do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Projekt ma na celu promować współczesną literaturę polską i obcą oraz przybliżać sylwetki pisarzy. Pomysł oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Kluby działają przy wsparciu finansowym i merytorycznym Instytutu Książki, a opiekę nad klubami z poszczególnych województw sprawuje właściwa Wojewódzka Biblioteka Publiczna. Kluby proponują ciekawe książki do dyskusji, spotkania autorskie i interesujące spotkania z innymi czytelnikami.

     

"Dofinansowano ze środków Instytutu Książki"     22 lutego 2008 r. w czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim odbyło się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
W 2009 roku zaczął również działać Dyskusyjny Klub Książki przy Bibliotece Publicznej w Łosiowie.
Spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki odbywają się średnio jeden raz w miesiącu, a jeden raz w roku do bibliotek przyjeżdża znany autor. W poprzednich latach Dyskusyjne Kluby Książki w Lewinie Brzeskim i w Łosiowie gościły: Małgorzatę Kalicińską, Izabelę Sowę, Irenę Matuszkiewicz i Wojciecha Kuczoka.

Zapraszamy wszystkich miłośników książek, którzy chcą spędzić czas

w miłym towarzystwie oraz porozmawiać przy kawie o książkach i nie tylko...O książkach w ogrodzie...

Ostatnie przedwakacyjne, czerwcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w iście wakacyjnej scenerii - a mianowicie w ogrodzie jednej z czytelniczek.


Tym razem podczas spotkania omawiana była książka Krystyny Kofty pt. "Fausta" i tak jak ostatnio, Pani Mirosława Kuchtiak, członkini DKK, opisała, w imieniu swoim i pozostałych klubowiczek, wrażenia po przeczytaniu książki.

Jednogłośnie orzekłyśmy, że książka przypadła nam do gustu, a przede wszystkim do serc. Dzieje Fausty budziły nasze współczucie, a jednocześnie oburzenie wobec matki, która zgotowała córce taki trudny los. Sama bohaterka zasłużyła na nasze uznanie i szacunek. Nie załamała się, uczyła się bardzo pilnie w szkole klasztornej. Matka przełożona, Hildegarda, uważała że Fausta ma wielki talent, ale źle się urodziła. Za zainteresowanie i sympatię okazywane jej osobie, Fausta odpłacała siostrze rzetelną nauką.

Była dobrą żoną, matką i w ogóle dobrym człowiekiem. Godziła się na to, czego oczekiwał od niej o czterdzieści lat starszy mąż. Dzięki temu otrzymała przepustkę do innego, bogatszego i ciekawszego świata. Fausta przysięgła sobie, że nigdy nie będzie taką matką jak jej matka. Skupiła się na starannym wychowaniu swoich dzieci. Była wrażliwa i szczodra, dlatego często wspomagała żebraków.

Zafrapowała nas postać tytułowej bohaterki - Fausty - jej życiowa postawa dzielnej i mądrej kobiety. Z drugiej zaś strony, powieść dostarczyła nam też wielu cennych przemyśleń wypowiedzianych przez Bognę, pisarkę śledzącą losy Fausty. Tu zainteresowały nas i stały się przyczynkiem do dyskusji oraz ciekawych wniosków, postawa kobiety wobec śmiertelnej choroby, wspaniałe poczucie humoru i jej niezwykle cenne i mądre riposty. Odebrałyśmy je jako ważne wskazówki życiowe dla nas i naszych najbliższych. Pogoda ducha, zachęta do stawiania czoła przeciwnościom losu, optymizm mimo wszystko, oto cenne i przydatne każdemu człowiekowi wnioski nasuwające się po przeczytaniu "Fausty" Krystyny Kofty.

"Fausta" to powieść inspirująca do walki o lepsze, ciekawsze i mądrzejsze życie. Nawet najbardziej ekstremalne warunki egzystencji nie mogą zabić w człowieku pragnienia doskonalenia się. Fausta opanowała do perfekcji godzenie korzystania z pieniędzy męża z poszukiwaniem piękna i wartości. Z kolei Bogna uczy swoją postawą siły i determinacji w walce z najgroźniejszym przeciwnikiem, jakim okazała się być jej choroba. Wszystko to okraszone inteligentnym poczuciem humoru, trochę okiem puszczanym do czytelnika, czyni lekturę naprawdę godną zainteresowania.

Tak więc zachęcamy do sympatycznej i naprawdę pouczającej lektury, gwarantujemy wiele wzruszeń, które były i naszym udziałem podczas poznawania losów bohaterek książki.Co w "Chaszczach" piszczy... czyli marcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Spotkanie lewińskiego Dyskusyjnego Klubu Książki w dniu 25 marca 2011 roku upłynęło pod znakiem Jana Grzegorczyka, gdyż jego powieści, a głównie "Chaszcze", były tematem rozmów członkiń DKK.

Pani Mirosława Kuchtiak - członkini lewińskiego Dyskusyjnego Klubu Książki i wielka miłośniczka książek opowiedziała o swoich przemyśleniach nt. "Chaszczy" Jana Grzegorczyka i nie tylko...

"Bo człowiek w połowie bierze się z książek"
- taką maksymę Kazimierz Kutz pomieścił w swojej książce zatytułowanej "Piąta strona świata". A skoro tak, to szczęśliwi są ci ludzie, którzy bez książek nie mogą się obejść i wciąż są ich spragnieni.

My członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki istniejącego przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Lewinie Brzeskim, w pełni podzielamy opinię artysty. Dlatego też czytamy chętnie i dużo, a następnie równie ochoczo dyskutujemy i wymieniamy wrażenia na temat przeczytanych książek. Te rozmowy często "wymykają się spod kontroli" i snujemy sobie refleksje o bardziej ogólnym charakterze, ale zdarza nam się także pogawędzić o naszym życiu. To takie cenne chwile, kiedy nie pędzimy, zatrzymamy się na moment i posłuchamy siebie wzajemnie...

Ostatnio fascynujemy się literackim dorobkiem Jana Grzegorczyka, a dokładnie powieścią pt. "Chaszcze". Nie można jej czytać bez emocjonalnego zaangażowania. Wiele w niej poszukiwań, wydarzeń, cennych konkluzji i wszystko takie prawdziwe. Czytając mamy wrażenie, że już wiemy i znów nie do końca pojmujemy, a lektura nie pozwala na odłożenie. Jej fabuła jest zagmatwana jak współczesne życie i pewnie dlatego tak bliska sercu czytelnika. Jeszcze i jeszcze chce się pozostawać wraz z bohaterami w tychże metaforycznych "chaszczach".

Z radością oczekujemy więc spotkania z autorem rzeczonej powieści, panem Janem Grzegorczykiem i już serdecznie zapraszamy w nasze progi.