WYDARZENIA W BIBLIOTECE - 2017 ROK

Wspomnienie Świąt

Wszystko co dobre szybko się kończy. Tak było też ze Świętami Bożego Narodzenia. Zatrzymajmy się jednak na chwilę i powróćmy do Wieczoru Kolęd, który 22 grudnia 2017 roku miał miejsce w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Lewinie Brzeskim.

Więcej...



Warsztaty w Strzelnikach

W Bibliotece Publicznej w Strzelnikach tuż przed Świętami Bożego Narodzenia również zapanował świąteczny nastrój. Do okien zaglądały renifery i gwiazdki, ustrojona choinka zapraszała do wspólnej zabawy. 20 grudnia w bibliotece odbyły się warsztaty ozdób świątecznych.

Więcej...



WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE W LEWINIE BRZESKIM

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas w roku, pachnący choinką, przepełniony życzliwością i spokojem.
W sobotę, 16 grudnia w czytelni Biblioteki Publicznej zagościła świąteczna atmosfera, a to za sprawą warsztatów plastycznych dla dzieci.

Więcej...



Poszukiwania bajkowych postaci zakończone sukcesem!

W trakcie pierwszych spotkań przedszkolaków z bibliotekarzami Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim zaproszone dzieci zostały zaangażowane w poszukiwanie bajkowych postaci, które towarzyszyły małym czytelnikom nie tylko na pierwszych zajęciach, ale będą obecne na wszystkich spotkaniach w bibliotece w tym roku szkolnym.

Więcej...



WIECZÓR WRÓŻB W STRZELNIKACH

Wróżby w wieczór w przeddzień św. Andrzeja, czyli 29 listopada, dawniej były przewidziane tylko dla panien na wydaniu, które właśnie wtedy próbowały poznać swoją przyszłość. Jednak do biblioteki w ten właśnie wyjątkowo magiczny dzień zaproszeni zostali wszyscy ci, którzy nie tylko chcieli podglądnąć przyszlość, ale również wspólnie spędzić czas.

Więcej...



Biblioteczne podróże małe i duże

W listopadzie Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna gościła uczniów klas I-III, aby bez przekraczania murów biblioteki mogli poczuć namiastkę odkrywczych podróży po Polsce, Europie i świecie, a także przenieść się w sferę fantazji i wierzeń za sprawą czytanych w trakcie spotkań baśni, legend i mitów.

Więcej...



Warsztaty jesienne w Lewinie Brzeskim

28 października br. w czytelni Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim odbyły się jesienne warsztaty dla dzieci. Tym razem uczestnicy robili wiewiórki wykorzystując dary jesieni: kolorowe liście, różnorodne trawy, kasztany, szyszki, owoce dzikiej róży.

Więcej...



Po spotkaniu z Janem Grzegorczykiem

11 października 2017 r. Biblioteka Publiczna w Łosiowie miała zaszczyt gościć Jana Grzegorczyka - pisarza, którego tu cenimy nie tylko za książki lecz również za swobodne gawędziarstwo, przeplatane śpiewem przy akompaniamencie gitary. Było to drugie spotkanie z tym pisarzem w naszym Dyskusyjnym Klubie Książki w Łosiowie.

Więcej...



Warsztaty jesienne w Strzelnikach

Gdzie ty jesteś, jesieni? Tu jestem.
W suchych liściach
lecących z szelestem,
w barwnych liściach,
czerwonych i złotych,
co nad ziemią się kładą pokotem...
Hanna Zdzitowiecka

Więcej...



Europejskie Dni Dziedzictwa już po raz dziesiąty!

Tradycją już jest, że we wrześniu, w Skorogoszczy, odbywają się obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, których głównym organizatorem jest Towarzystwo Rozwoju Lokalnego ZIELONY MOST. 17 września br. odbyła się dziesiąta już inauguracja EDD w Skorogoszczy i po raz dziesiąty do akcji przyłączyła się także Biblioteka Publiczna ze Skorogoszczy.

Więcej...



Po spotkaniu z wrocławską pisarką...

Autorka bestsellerów, wrocławska pisarka Agnieszka Lingas-Łoniewska spotkała się w dniu 15 września 2017 r. z czytelnikami w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Lewinie Brzeskim.

Więcej...



Narodowe Czytanie w Lewinie Brzeskim

W dostojnej scenerii - na dziedzińcu Gimnazjum w Lewinie Brzeskim, przy wspólnym stole z białym obrusem i krakowskimi akcentami, miało miejsce tegoroczne NARODOWE CZYTANIE zorganizowane przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną już po raz czwarty.

Więcej...



"(O)POLSKIE NAJ...", czyli NAJfajniejsze wakacje z Biblioteką w Lewinie Brzeskim

Wszyscy wiedzą, że NAJdluższą rzeką w Polsce jest Wisła, a NAJwyższym polskim szczytem są Rysy. Niewielu jednak zna nazwę NAJmniejszego miasta w Polsce bądź NAJgłębszej polskiej jaskini. Dzieci uczestniczące w tegorocznym Wakacyjnym Tygodniu z Biblioteką miały okazję poznać polskie "NAJ", a takze odwiedzić i pogłębić wiedzę na temat kilku NAJciekawszych miejsc w NAJmniejszym województwie w Polsce.

Więcej...



NOC W BIBLIOTECE W STRZELNIKACH

28 lipca Biblioteka Publiczna w Strzelnikach zmieniła godziny otwarcia i zaprosiła dzieci oraz młodzież na nocne spotkanie z zabawą czyli czwartą już edycję Willi Strachu. Tym razem dzieci musiały być bardzo odważne, ponieważ wkroczyły do świata czarownic i magicznych zaklęć.

Więcej...



Wakacje w Strzelnikach

"Witajcie wakacje. Biblioteczne podróże - małe i duże" - tak brzmiało tegoroczne hasło wakacji w Strzelnikach, które odbywały się w dniach otwarcia biblioteki od 10 do 21 lipca.

Więcej...



Pobudzanie wyobraźni w Przeczy

27 lipca dzieci z Przeczy już po raz czwarty uczestniczyły w zajęciach w ramach akcji "Wakacje z Biblioteką" organizowanych przez Filię Biblioteczną w Przeczy. Tym razem przygotowano dla nich zabawy i zajęcia pobudzające wyobraźnię, które podzielono na trzy sektory.

Więcej...



Czytelnicy Biblioteki Publicznej z Przeczy na wycieczce w Opolu

Czy istnieje lekarstwo na wakacyjną nudę? Tak! To biblioteka. A w połączeniu z wakacjami, to naprawdę coś.
Podczas cyklu zajęć "Wakacje z Biblioteką" dzieci z Przeczy, które oczywiście są również czytelnikami biblioteki, 20 lipca wyruszyły na spotkanie z przygodą do Opola.

Więcej...



Półkolonia "Cztery żywioły" w Skorogoszczy zakończona

"Cztery żywioły" to hasło przewodnie półkolonii zorganizowanej w Skorogoszczy. W zajęciach, które odbyły się w dniach 10.07. - 14.07.2017 r. (poniedziałek - piątek) uczestniczyło 15 miejscowych dzieci. Organizatorem przedsięwzięcia była Filia Biblioteczna w Skorogoszczy.

Więcej...



Wycieczka do Aeroklubu Opolskiego

6 lipca br. czytelnicy Biblioteki Publicznej w Przeczy wyjechali na wycieczkę do Aeroklubu Opolskiego, którą zorganizowała Filia Biblioteczna w Przeczy.

Więcej...



Piknik w Strzelnikach

Tradycją już jest, że Biblioteka Publiczna w Strzelnikach rozpoczyna lato oraz wakacyjny sezon wielkim piknikiem, na który zaprasza wszystkich mieszkańców.

Więcej...



Wycieczka do wrocławskiego Zoo

W tym roku Biblioteka Publiczna w Przeczy w ramach "Wakacji z Biblioteką" przygotowała dla swoich czytelników szereg atrakcji.

Więcej...



NOC EGIPSKICH CIEMNOŚCI

Z okazji zakończenia roku szkolnego dzieci klas IV-VI szkoły podstawowej przybyły do Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim, aby uczestniczyć w niezwykłych wydarzeniach, które już od siedmiu lat w tym wlaśnie czasie rozgrywają się pod osłoną nocy w murach biblioteki.

Więcej...



Czy ktoś z Was zna... BAJKĘ KRZYWĄ?

W dniu 9 czerwca 2017 roku w sali kominkowej Gimnazjum Publicznego w Lewinie Brzeskim baśń o Czerwonym Kapturku rozegrała się według zupełnie nowego scenariusza.

Więcej...



Europa i świat na wyciągnięcie ręki czyli zajęcia literacko-podróżnicze w bibliotece

Wakacje tuż tuż, więc nadszedł czas poszukiwania miejsc przeznaczenia urlopowych podróży. Uczniowie klas pierwszych i drugich, którzy odwiedzili bibliotekę w ramach projektów "Europa pełna baśni" i "Świat pełen baśni", po odbytych zajęciach poleciliby zapewne słoneczną Hiszpanię i różnorodną Ugandę.

Więcej...



Zakończenie projektu FUNENGLISH W BIBLIOTECE

Projekt "FunEnglish w bibliotece", który gościł w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Lewinie Brzeskim od pięciu lat, dobiegł końca.

Więcej...



Finał X Gminnego Konkursu Recytatorskiego

2 czerwca 2017 r. w Domu Kultury w Lewinie Brzeskim odbyły się przesłuchania finałowe w X Gminnym Konkursie Recytatorskim. Startowały dzieci od wieku przedszkolnego po gimnazjalistów, razem 97 uczestników. Wyniki zostały ogłoszone na spotkaniu popołudniowym, na które zostali zaproszeni specjalni goście, recytatorzy oraz ich rodzice.

Więcej...



"WIECZÓR Z POEZJĄ" W ŁOSIOWIE

W przeddzień święta naszych Mam, 25 maja 2017 r. w Bibliotece Publicznej w Łosiowie, zebrali się miłośnicy poezji, aby uczcić, płynącymi wprost z serca słowami, Dzień Matki.

Więcej...



Biblioteka pod Ratuszem po raz szósty

"Słowo jest wielką tajemnicą. Magiczna siła słowa tkwi w jego zdolności wywoływania obrazów. Jest ono niewidzialnym znakiem rzeczy postrzeganych zmysłami".

Jan Parandowski, Alchemia słowa

Więcej...



Majówka z Biblioteką w Strzelnikach

Biblioteka Publiczna w Strzelnikach maj rozpoczęła... majówką. Zaoferowała mieszkańcom wspólne spędzenie wolnego czasu proponując sportowe zmagania, językowe zagadki oraz wspominanie znanych bajek.

Więcej...



Bajkowa Europa, bajkowy świat

Uczniowie klas I i II lewińskiej szkoły podstawowej podczas odwiedzin w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Lewinie Brzeskim przekonują się, że Europa i cały świat jest bajkowy, nie tylko dlatego, że w czasie zajęć wysłuchują baśni pochodzących z różnych zakątków Europy i świata, ale przede wszystkim dlatego, że dowiadują się wielu ciekawych, często zadziwiających faktów o odwiedzanych krajach.

Więcej...



Kolejne odwiedziny przedszkolaków w bibliotece

Kwiecień jest miesiącem, kiedy po raz ostatni w tym roku szkolnym Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim gości u siebie najmłodszych czytelników na zorganizowanych spotkaniach oraz gdy dobiegają końca przygotowane dla przedszkolaków konkursy.

Więcej...



Warsztaty wielkanocne w Lewinie Brzeskim

Wielkanoc kojarzy się nam z kolorowymi pisankami, palemkami, koszyczkiem ze święconką, mnóstwem pysznego jedzenia, śmigusem dyngusem i zajączkiem wielkanocnym.

Więcej...



Warsztaty wielkanocne w Strzelnikach

Czas przed Wielkanocą to okres zadumy i rozważań, ale również przygotowań do tego święta. Biblioteka Publiczna w Strzelnikach zaprosiła wszystkich mieszkańców do uczestniczenia w warsztatach twórczych. W dniach otwarcia biblioteki - 3, 5 i 7 kwietnia chętne dzieci oraz dorośli mogli wspólnie przygotować się do Niedzieli Palmowej.

Więcej...



"Easter Eggs" czyli Wielkanoc po angielsku

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna na początku kwietnia z okazji zblizających się Świąt Wielkanocnych zaprosiła uczestników komputerowego kursu FunEnglish na spotkanie, ktorego tematem przewodnim były kolorowe, wzorzyste, świąteczne... jajka.

Więcej...



Warsztaty rękodzieła w Skorogoszczy

Warsztaty rękodzielnicze dla dorosłych organizowane w Skorogoszczy przez Bibliotekę Publiczną odbywają się dwa razy do roku - wiosną i jesienią. Na ostatnie warsztaty, które trwały od 7 marca do 10 kwietnia br., zapisało się 17 pań.

Więcej...



Warsztaty wielkanocne w Bibliotece w Skorogoszczy

"Zrobione z wierzbowych gałązek,
Z suszonych kwiatów i wstążek.
Daję Ci palmę w darze,
Bo stary obyczaj tak każe"

Więcej...



Warsztaty wielkanocne w Bibliotece w Przeczy

"To są palmy przewspaniałe
Zrobione z wierzbowych gałązek
Z suszonych kwiatów i wstążek "

Więcej...



Pierwszaki w bibliotece w Skorogoszczy

17 marca br. klasa pierwsza z miejscowej szkoły podstawowej odwiedziła Bibliotekę Publiczną w Skorogoszczy.

Więcej...



Pierwszy dzień wiosny w Strzelnikach

"A wiosna przyszła pieszo.
Już kwiatki za nią spieszą,
Już trawy przed nią rosną
I szumią - Witaj wiosno. "


Jan Brzechwa

Więcej...



Ferie z Biblioteką w Skorogoszczy

Jak co roku podczas ferii zimowych również Biblioteka Publiczna w Skorogoszczy przygotowała ciekawe zajęcia dla dzieci.

Więcej...



Ferie w Przeczy

Tak jak w latach poprzednich, Biblioteka Publiczna w Przeczy dołożyła wszelkich starań, by zachęcić dzieci do aktywnego wypoczynku.

Więcej...



Ferie w Strzelnikach

W okresie ferii zimowych Biblioteka Publiczna w Strzelnikach przygotowała dla dzieci zajęcia rozwijające talenty plastyczne oraz kulinarne.

Więcej...



Gorące ferie zimowe w bibliotece

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim na czas zimowego wypoczynku zorganizowała dla uczniów szkoły podstawowej zajęcia pn. "Zima z biblioteką 2017", które okazały się dużo cieplejsze niż sugerowałaby nazwa.

Więcej...



Przedszkolaki w bibliotece i biblioteka w przedszkolu

Podczas drugiej tury spotkań przedszkolaków w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Lewinie Brzeskim dzieci spotkały się ze swoimi opiekunami ze Stumilowego Lasu, aby poeksperymentować z użyciem kuchennych akcesoriów, uporządkować abecadło, ktore z pieca spadło oraz poznać zmysł, któremu niedźwiadki zawdzięczają zamiłowanie do miodu.

Więcej...



Wyspy i półwyspy Europy "zaliczone"!

Projekty "Europa pełna baśni" oraz "Świat pełen baśni" trwają. Uczniowie klas I i II szkoły podstawowej w Lewinie Brzeskim odwiedzili w ostatnich miesiącach Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną, aby m.in. poznać baśnie rodem ze Szwecji oraz z Wielkiej Brytanii.

Więcej...



Sobotni wieczór w teatrze

"(...) teatr to jest jedno z ostatnich miejsc,
gdzie człowieka może spotkać przygoda intelektualna."


Krzysztof Materna

Więcej...



Warsztaty komputerowe w Lewinie Brzeskim

Seniorzy w Polsce to grupa społeczna najbardziej narażona na tzw. analfabetyzm cyfrowy. Na tle innych krajów Unii Europejskiej Polacy pod względem edukacji cyfrowej osob 50+ wypadają bardzo słabo. W ramach walki z tym niesprzyjającym zjawiskiem Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim po raz szósty zorganizowała warsztaty komputerowe dla seniorów pn. "Dojrz@li cyfrowo".

Więcej...