2016/2017


"PRZEDSZKOLAKI - ZACZYTANE DZIECIAKI" - III tura spotkań

Kwiecień jest miesiącem, kiedy po raz ostatni w tym roku szkolnym Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim gości u siebie najmłodszych czytelników na zorganizowanych spotkaniach oraz gdy dobiegają końca przygotowane dla przedszkolaków konkursy.


Liczymy na to, że atmosfera bibliotecznych spotkań rozbudzi w małych uczestnikach zamiłowanie do czytania i zachęci do samodzielnego odkrywania świata książek.

Maluszki witał w progach biblioteki kangurek ze Stumilowego Lasu, ale nie tylko, bo do grupy przedszkolaków przyłączyły się inne postacie z bajek, które dzieci zabierały ze sobą podczas podróży po bibliotece... latającym dywanem. Celem tej magicznej wędrówki była Kraina Bajek, w której dzieci wcale się nie nudziły, bo pomogły siedmiu krasnoludkom powiesić pranie, poczęstowały się miodkiem Kubusia Puchatka i nie okazały lęku, gdy ich oczom ukazał się Smok ze Smoczej Jamy. Spotkanie zakończył bajkowy bal z kolorowymi balonami.

Dzieci czteroletnie do czytania przekonywał Prosiaczek. Spotkanie było okazją do poznania kolejnego zmysłu - zmysłu dotyku. Dzieci poddały się eksperymentowi, który pozwolił im zbadać, jak dużo mają skóry. W tym celu ochotnicy pozwolili owinąć sią papierem toaletowym, którego za każdym razem zużywaliśmy około metra kwadratowego. Nie omieszkaliśmy też sprawdzić, jak działa dziecięcy zmysł dotyku w zabawie rozpoznawania przedmiotów z zasłoniętymi oczami. Spotkanie zakończyła rozmowa o roli zmysłu dotyku w życiu osób niewidomych.

Pieciolatki spotkały się z Kubusiem Puchatkiem, by przeczytać wierszyk "Żuk", który był wprowadzeniem do zabawy wzorami występującymi w przyrodzie i nie tylko. A wszystko to za sprawą bohaterki wiersza - biedronki o charakterystycznych piegach, które na dalszym etapie zabawy uczestnicy z zacięciem liczyli podczas matematycznego bingo. Dzieci robiły również wiosenne porządki przypisując wzorzyste zwierzęta i rośliny właściwym zbiorom. Na zakończenie pięciolatki wymyślone przez siebie wzory namalowały paluszkami na wielkanocnych jajeczkach.

Sowa Przemądrzała zachęcała z kolei starszaków do sięgania po książki naukowe, dzięki którym mogą odkrywać otaczający ich świat, jak to robili przez wszystkie spotkania w bibliotece. Podczas tego ostatniego badali naturę światła. Z użyciem prostych spektroskopów mogli zobaczyć białe światło rozszczepione na kolory tęczy. Zaobserwowane kolory dzieci nanosiły na koła Newtona, by sprawdzić, czy wymieszanie tęczowych barw da na powrót barwę białą. Uczestnicy badali również, jaki wpływ ma na widziany obraz zastosowanie soczewki w prymitywnym aparacie fotograficznym.

W ramach podziękowania za aktywne uczestnictwo w bibliotecznych zajęciach wszystkie dzieci otrzymały czytelnicze zawieszki na drzwi.


WIĘCEJ ZDJĘĆ MOŻNA ZOBACZYĆ TUTAJ

"PRZEDSZKOLAKI - ZACZYTANE DZIECIAKI" - II tura spotkań

Podczas drugiej tury spotkań przedszkolaków w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Lewinie Brzeskim dzieci spotkały się ze swoimi opiekunami ze Stumilowego Lasu, aby poeksperymentować z użyciem kuchennych akcesoriów, uporządkować abecadło, ktore z pieca spadło oraz poznać zmysł, któremu niedźwiadki zawdzięczają zamiłowanie do miodu.


Kuchenne eksperymenty przeprowadzali podopieczni Sowy Przemądrzałej, którzy przekonali się, że mleko wcale nie musi być białe i nudne, balonów wcale nie trzeba dmuchać w tradycyjny sposób i że nie należy łączyć sody z octem, jeśli nie chce się zrobić bałaganu w kuchni. Porządek w abecadle, które Julian Tuwim zrzucił z pieca, robiły grupy kubusiowe. Spotkanie było okazją do sprawdzenia, jak dzieci znają wiersze autora "Abecadła" oraz czy są dobrze przygotowane do nauki czytania. Możemy śmiało stwierdzić, że wszystkie ćwiczenia dzieci zaliczyły śpiewająco. Równie dobrze radziły sobie przedszkolaki, którymi opiekuje się Prosiaczek. Zmysł smaku pomógł dzieciom zrozumieć łakomy na miód Kubuś Puchatek. Spotkanie było okazją do zachęcenia młodych czytelników do sięgania po czasopisma, które tak samo jak książki są wartościowe i podobnie jak one mogą być wypożyczane.

Do najmłodszych dzieci, podopiecznych Maleństwa, przyszła z kolei biblioteka. Dzięki temu 3-latki zyskały szansę na przyłączenie się do grona zaczytanych przedszkolaków. Podczas zajęć dzieci próbowały zgadnąć, co może się kryć za drzwiami biblioteki. Przekonały się też o różnorodności dostępnych w bibliotece książeczek dla dzieci oraz z uwagą wysłuchały historyjki "Czy chcesz być moim przyjacielem", której bohaterką jest mała myszka poszukująca towarzysza. W ramach rozgrzewki maluchy przeistaczały się w różne zwierzątka mieszkające w książce. Na pamiątkę dzieci otrzymały pieczątki w kształcie wybranych przez siebie zwierzątek.


WIĘCEJ ZDJĘĆ MOŻNA ZOBACZYĆ TUTAJ

"PRZEDSZKOLAKI - ZACZYTANE DZIECIAKI" - I tura spotkań

Książki obecne w życiu dziecka zarażają ciekawością świata, rozbudzają wyobraźnię, ćwiczą koncentrację, uczą słuchania. Trudno przejść obojętnie obok tylu korzyści płynących z obcowania z książką od najwcześniejszych lat. Dlatego też Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim już piąty rok z rzędu realizuje projekt "Przedszkolaki - zaczytane dzieciaki", którego celem jest rozbudzanie pasji czytania wśród najmłodszych dzieci.

Podczas pierwszej tury spotkań w roku szkolnym 2016/2017, która odbyła się w listopadzie, bibliotekę odwiedziło osiem grup przedszkolnych z lewińskich przedszkoli publicznych.

Nieodłącznym elementem wszystkich zajęć były nie tylko książki, ale również bohaterowie ze Stumilowego Lasu, których obecność od początku istnienia projektu umila dzieciom spędzany w bibliotece czas. Bibliotekarze wraz z przedszkolakami nie zapomnieli o wyjątkowym jubileuszu 90-tych urodzin Kubusia Puchatka i jego przyjaciół, stąd pierwsze minuty wszystkich spotkań zostały poświęcone na głośne odśpiewanie, a nawet wykrzyczenie urodzinowych życzeń.

Co jeszcze działo się na zajęciach w bibliotecznym kąciku dla dzieci?

4-latki wraz z Prosiaczkiem odkrywały świat zmysłami. Dzięki zawartości worka zmysłów dzieci poznały pięć cudownych mocy, z użyciem których mogły dowiedzieć się, co Kubuś Puchatek, bohater odczytanej rymowanki, dostał na urodziny. Mali uczestnicy szczególnie wytężali swój zmysł wzroku, dzięki któremu rozpoznawali rzeczy po ich kształcie, a także grupowali przedmioty według kolorów.

5-latki, będące pod opieką Kubusia Puchatka, czytają w tym roku szkolnym wiersze znane i lubiane, wśród których nie mogło zabraknąć utworu Jana Brzechwy "Na straganie". W czasie zajęć towarzyszył dzieciom jesienny kosz pełen warzyw, woreczki pełne nasion z roślin strączkowych, jak również uśmiechnięta buzia namalowana na białej kartce, która dzięki kreatywności przedszkolaków zamieniła się w warzywnego cudaka.

6-latki w towarzystwie Sowy Przemadrzałej poznawały wartość literatury popularnonaukowej, a to za sprawą zajęć, w czasie których dzieci wykonywały eksperymenty naukowe. Zaproponowane ćwiczenia pozwoliły rozwiać wątpliwości małych naukowców w istnienie powietrza, które mimo że jest niewidzialne, może być źródłem świetnej zabawy.


WIĘCEJ ZDJĘĆ MOŻNA ZOBACZYĆ TUTAJ