WYDARZENIA W BIBLIOTECE - 2016 ROK

Ferie w Strzelnikach

Biblioteka Publiczna w Strzelnikach w czasie ferii zimowych również zadbała o miły wypoczynek dzieci i młodzieży. Mimo braku śniegu, który zawsze sprawia dużo radości najmłodszym, biblioteka przygotowała podczas tegorocznych ferii wiele niespodzianek.


Z uwagi na to, że rok 2016 został ogłoszony rokiem Henryka Sienkiewicza uczestnicy poznali twórczość i biografię pisarza, a także uczestniczyli w konkursie wiedzy o tym autorze. Dzieci podczas konkursu korzystały z wystawki o Sienkiewiczu, którą wcześniej przygotowały wraz z bibliotekarką.

Jednak głównym tematem zajęć był papier i to, co można z niego stworzyć. Pomysłem na wykorzystanie niepotrzebnych materiałów (papieru z różnymi wzorami, kolorowych gazet, ozdobnych serwetek, guziczków i innych) był scrapbooking. To metoda ozdabiania stron albumów fotograficznych przy pomocy wymienionych materiałów. Łączona jest również z tzw. cardmaking, czyli metodą własnoręcznego wykonywania kartek na różne okazje. Dzieci wykorzystały obie metody tworzšc swoje własne albumy, kartki walentynkowe oraz bibułkowe, mięciutkie serca. Przy okazji walentynek, które cieszą się w Polsce coraz większą popularnością, w bibliotece każdy mógł obejrzeć wystawkę na temat znanych i lubianych bajkowych par. Aby wykorzystać niepotrzebny już papier uczestnicy nauczyli się robić z niego koszyczki i pojemniki np. na przybory szkolne. Natomiast z wczesniej przygotowanej masy papierowej stworzyli wazoniki na kwiaty.

Śnieg niestety nie dopisał podczas ferii, lecz każdy z uczestników i tak mógł "ulepić" bałwana. Był zrobiony ze skarpetki i ryżu, ale i tak dzieci były zachwycone. Wiele pomysłów na spędzenie wolnego czasu podsunęła książka "Gry i zabawy Mikołajka", w której zarówno dzieci i młodzież mogli znaleźć coś dla siebie. Podczas ferii wszyscy bardzo często sięgali po nią i korzystali z pomysłów Mikołajka i jego kolegów. Właśnie w niej był przepis na czekoladowe batoniki, które chętnie wszyscy przygotowali i ...zjedli.

Batoniki zniknęły w mgnieniu oka, ferie minęły szybko, lecz pozostaną wspomnienia z mile spędzonego czasu.


WIĘCEJ ZDJĘĆ MOŻNA ZOBACZYĆ TUTAJ