2015/2016


"PRZEDSZKOLAKI - ZACZYTANE DZIECIAKI" - III tura spotkań

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim w marcu, po raz ostatni w tym roku szkolnym, gościła najmłodszych czytelników, którzy przybyli z przedszkoli publicznych w Lewinie Brzeskim, aby uczyć się, bawić, poznawać i doświadczać.

Po raz pierwszy progi biblioteki przekroczyły dzieci z grup trzylatków. Jednak zamiast bibliotekarza za szklanymi drzwiami czekał na dzieci... konduktor, który zaprosił małych odkrywców na wycieczkę po bibliotece czerwoną lokomotywą. Uczestnicy wyprawy ze śpiewem na ustach przemierzyli wszystkie pomieszczenia w bibliotece, kończąc tę wesołą podróż w kąciku zabaw. Tam czekał na dzieci przyjazny Pan Potwór, który opowiedział im o swej wielobarwnej planecie, czym zachęcił małych słuchaczy do zabawy w rozpoznawanie kolorów.

Grupy, dla których nie była to pierwsza wizyta w bibliotece, przywitały swych opiekunów ze Stumilowego Lasu i kontynuowały przygodę z książką. Podopieczni Prosiaczka odwiedzili prosiaczkowy domek, poznali nowy wierszyk o poranku w kuchni oraz pomogli Prosiaczkowi wypakować kuchenne sprzęty ze skrzyni, która zawieruszyła się na strychu. Dzieci, które spotkały się z Kubusiem Puchatkiem, sprawdziły podczas zajęć działanie przełomowego wynalazku Jana Gutenberga, stając się ruchomymi czcionkami maszyny drukarskiej. Stworzyły także grupową książeczkę o alfabecie, która nabrała wyrazu dzięki ręcznym zdobieniom wykonanym przez małych iluminatorów.

Na pamiątkę bibliotecznych spotkań w roku szkolnym 2015/2016 przedszkolaki - zaczytane dzieciaki otrzymały imienne zakładki do ksiażek, które mamy nadzieję będą im dobrze służyć podczas odkrywania dziecięcej literatury.
WIĘCEJ ZDJĘĆ MOŻNA ZOBACZYĆ TUTAJ"PRZEDSZKOLAKI - ZACZYTANE DZIECIAKI" - II tura spotkań

Pod koniec stycznia 2016 roku Miejska i Gminna Biblioteke Publiczna w Lewinie Brzeskim po raz drugi w tym roku szkolnym odwiedziły przedszkolaki. Tym razem najmłodsze grupy przedszkolne szukały z Prosiaczkiem przeciwieństw, a te trochę starsze kontynuowały z Kubusiem Puchatkiem podróż po długiej historii książki.

Utworem wierszowanym, który w prosiaczkowych grupach sprowokował zabawy przeciwieństwami był "Zając Kicek". Dzieci aktywnie zaprezentowały perypetie łagodnego zajączka uciekającego przed groźnym wilkiem, po czym angażowały się w zabawy, których celem było odszukanie i poznanie jak największej liczby przeciwieństw dla pokazania różnorodności otaczającego nas świata.

Spotkanie dla grup kubusiowych łączyło w sobie powtórkę z poprzedniego spotkania oraz krótką lekcję ekologii. Dzieci dowiedziały się, że najstarsze formy książki miały postać długich zwojów, o czym mogły się przekonać rozwijając wspólnie jego ośmiometrową imitację. Głównym bohaterem spotkań był jednak papier, dzięki któremu książki stały się bardziej dostępne. Mali uczestnicy z uwagą obserwowali proces ręcznego uzyskiwania papieru czerpanego, a na zakończenie ocaliły jedno drzewko, układając stos makulatury wysokości przeciętnego przedszkolaka.

Dziękujemy przedszkolakom z Lewina Brzeskiego za aktywne uczestnictwo w zajęciach i z niecierpliwością oczekujemy kolejnych odwiedzin.


WIĘCEJ ZDJĘĆ MOŻNA ZOBACZYĆ TUTAJ"PRZEDSZKOLAKI - ZACZYTANE DZIECIAKI" - I tura spotkań

Listopad bieżącego roku był miesiącem, w którym Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim zanotowała znaczny wzrost odwiedzin przedszkolaków. Wszystko z powodu nowej odsłony projektu "Przedszkolaki - zaczytane dzieciaki", który od czterech lat swojego istnienia realizuje szczytny cel, jakim jest promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych dzieci.

Projekt łączy w sobie zajęcia tematyczne w bibliotece oraz konkursy czytelnicze zachęcające dzieci do odwiedzania biblioteki w charakterze czytelnika. Pieczę nad zaproszonymi gośćmi sprawują Kubuś Puchatek, Prosiaczek i Maleństwo, którzy w tym roku przedszkolnym towarzyszą dzieciom z różnych grup wiekowych podczas poznawania historii książki, zagłębiania się w poezję dla najmłodszych oraz stawiania pierwszych kroków w bibliotece. Zaproszenie do uczestnictwa w zajęciach przyjęły wszystkie grupy przedszkolne z obydwu placówek w Lewinie Brzeskim.

Motylki, Tygryski i Żabki, czyli najstarsze przedszkolaki, poznawały z Kubusiem Puchatkiem historię pisma. Dzieci zostały zabrane w bardzo długą podróż, której celem był współczesny alfabet. Dzieci poznały dawne techniki zapisywania informacji, wśród nich pismo supełkowe, którego ideę pomógł uczestnikom zrozumieć Słoń Trąbalski. Odciskając różne kształty w plastelinie z użyciem kawałka trzciny dzieci uczyły się, na czym polegało pismo klinowe. Z użyciem piktogramów i ideogramów dzieci bez znajomości liter były w stanie odczytać całe zdania. Wielką radochę sprawiło małym uczestnikom pisanie i malowanie po ścianach, jako odwzorowanie prehistorycznych rysunków naskalnych.

Grupy średniaków - Biedronek, Kotków i Kaczuszek - uczestniczyły w zajęciach "Gramy w zielone z Prosiaczkiem". Utworem przewodnim spotkań był wierszyk Tadeusza Śliwiaka "Zakochana żaba", który był zapowiedzią zabaw wyłącznie kolorem zielonym. Dzieci między innymi malowały na zielono bez dostępu do zielonej farby, przejechały się zielonym autobusem oraz spedziły miłe chwile w Zielonej Krainie, gdzie jako małe żabki skakały, pływały i tańczyły.

Pierwsze zetknięcie z biblioteką świeżo upieczonych przedszkolaków z grupy Motylków i Misiów odbyło się podczas krótkich wizyt bibliotekarza w przedszkolach. Podczas tych zajęć dzieci dowiedziały się paru ciekawostek o bibliotece. Potem, pomimo ponurej listopadowej aury za oknem, dzieci zostały wprowadzone w radosne nastroje dzięki bohaterce odczytanego opowiadania - bardzo głodnej gąsienicy, która przemieniła się w pięknego motyla. Na pożegnanie dzieci pomogły gąsienicy założyć na nóżki kolorowe obuwie.

Wszystkie dzieci zapraszamy do biblioteki i zachęcamy do brania udziału w konkursach dla przedszkolaków.


WIĘCEJ ZDJĘĆ MOŻNA ZOBACZYĆ TUTAJ