WYDARZENIA W BIBLIOTECE - 2015 ROK

Europa pełna baśni - Niemcy

W pierwszych tygodniach grudnia Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim znowu gosciła pierwszoklasistów z lewińskiej podstawówki w ramach projektu "Europa pełna baśni"... czyli pierwszaki w bibliotece.


Było to drugie spotkanie, w którym uczniowie zwiedzają Europę czytając baśnie, poznając kulturę, zabytki i ciekawostki innych krajów. Tym razem dzieci poznały kraj naszych zachodnich sasiadów czyli Niemcy. Na bibliotecznej mapie Europy pojawiła się nazwa kolejnego państwa, jego stolica i flaga. Nie zabrakło ciekawych informacji o tym kraju, m.in. o najważniejszych zabytkach, znanych osobach, wynalazkach i innych ciekawostkach związanych np. ze szkołą. Okazało się, że niemieccy uczniowie najbardziej cieszą się z "jedynki", a nie jak w Polsce z "szóstki". Była też okazja do poznania kilku zwrotów w języku niemieckim, po spotkaniu prawie każdy już umiał przywitać się i pożegnac w tym języku. Z entuzjazmem mała "orkiestra symfoniczna" odegrała V symfonię - Ludwiga van Beethovena, a po muzycznej uczcie pierwszoklasiści wyruszyli w podróż po bibliotece niemieckimi autami.

Oczywiscie nie mogło zabraknąć baśni, tym razem była to bajka braci Grimm "O bohaterskim krawczyku". Aby ostudzić nieco emocje związane z poznawaniem nowego kraju Europy, w czytelni, każdy z uczniów musiał wykazać się spostrzegawczością i odszukać na otrzymanych planszach wszystkie przedmioty zaczynające się na głoskę "N".

Z Niemiec przywędrował też zwyczaj ubierania choinki, więc na zakończenie spotkania każdy mógł samodzielnie wyciąć i przyozdobić swoje świąteczne drzewko.

Już wkrótce pierwszaki wybiorą się znowu w "podróż", aby poznać zwyczaje, zabytki oraz baśnie kolejnego kraju Europy.


WIĘCEJ ZDJĘĆ MOŻNA ZOBACZYĆ TUTAJ