2014/2015


Pożegnalne spotkania dla Przedszkolaków - zaczytanych dzieciaków - IV tura spotkań

Pewna znana poetka powiedziała kiedyś, że "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła". Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim, realizując projekt "Przedszkolaki - zaczytane dzieciaki", podejmuje wysiłek promowania książki właśnie jako nośnika dobrej zabawy, a dopiero potem jako źródła wiedzy i narzędzia wspierającego rozwój dziecka.

Głównym z filarów wspomnianego projektu są zajęcia w bibliotece organizowane z myślą o przedszkolakach z przedszkoli publicznych w Lewinie Brzeskim. Pod koniec kwietnia 2015 roku odbyła się czwarta i ostatnia w tym roku szkolnym tura spotkań dla najmłodszych.

Sowa Przemądrzała, na zakończenie cyklu spotkań matematycznych skierowanych do najstarszych przedszkolaków, patronowała spotkaniu, podczas którego dzieci mogły popisać się znajomością płaskich figur geometrycznych oraz miały szansę poznać kilka figur przestrzennych. Trudne matematyczne nazwy uczestnicy utrwalali sobie podczas takich popularnych gier i zabaw jak bingo, kółko-krzyżyk czy ciepło-zimno. Do tematu wprowadziło dzieci jedno z matematycznych opowiadań napisanych przez Grzegorza Kasdepke, który podejmuje próbę przekonania młodych czytelników, że matematyka może być nie tylko zabawna, ale i smaczna.

Kubuś Puchatek, opiekun średnich grup przedszkolnych, przewodził zajęciom, których celem było zapoznanie dzieci z zasadami zachowania się w różnych miejscach publicznych. Przedszkolaki, wędrując po całej bibliotece, odwiedzały takie miejsca jak plac zabaw, autobus, las i teatr. Czytane i śpiewane utwory wierszowane umilały dzieciom czas wędrówki, lecz także niosły ze sobą wartościowe wskazówki, jak w przyszłości postępować w miejscach, w których spotykamy się z innymi ludzi.

Prosiaczek zaprosił swych małych podopiecznych do świętowania Światowego Dnia Książki dla Dzieci. Data obchodów tego święta podkreśla wkład Hansa Chrystiana Andersena w literaturę dziecięcą, dlatego też dzieci miały okazję obejrzeć teatrzyk cieni prezentujący "Świniopasa" - jedną z baśni duńskiego autora. Dzieci wzięły również udział w bajkowym balu, na który przybyły różne postacie prosto z kart dziecięcych książek. Bal był okazją nie tylko do zabawy w bajkowym gronie, ale także do spróbowania miodku z dzbanuszka Kubusia Puchatka oraz do tańca w bajecznym otoczeniu balonów i mydlanych baniek.

Każda grupa przedszkolna na zakończenie projektu pozostawiła po sobie ślad w postaci "kostek dziecięcej wyobraźni".

Wszystkim, którzy doczytali artykuł do końca, zdradzamy, że tą znaną poetką wymienioną na wstępie była Wisława Szymborska.

     

     

     

     

     

"PRZEDSZKOLAKI - ZACZYTANE DZIECIAKI" - III tura spotkań

Za sprawą kolejnych spotkań dla najmłodszych z serii "Przedszkolaki - zaczytane dzieciaki" Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim przez ostatnie dwa tygodnie lutego przekształciła się w miejsce, w którym można było nauczyć się zasad savoir-vivre'u, dowiedzieć się, co to są zbiory matematyczne albo świętować Światowy Dzień Kota.


Głównym celem projektu "Przedszkolaki - zaczytane dzieciaki" jest promowanie czytelnictwa wśród przedszkolaków z Lewina Brzeskiego. W trakcie zajęć książka zawsze stanowi centralny element, jako niewyczerpane źródło fascynujących historii, bajek i opowiadań oraz ciekawostek o świecie. W ten sposób dzieci doświadczają tego, że mając książkę w ręku można się bawić i uczyć jednocześnie.

Dzieci z najmłodszych grup, którym patronuje Prosiaczek, poznały perypetie sympatycznej kotki Milusi, która całe dnie spędza na gonitwie za myszką wykradającą zapasy ze spiżarni. Idąc za przykładem książkowej bohaterki, w zabawie "kocia ciuciubabka", dzieci wcieliły się w role myszek uciekających przed kotkiem. W roli kotków również się sprawdziły śpiewając popularną piosenkę o dwóch kotkach, tocząc kłębek wełny oraz wykonując liczne kocie zadania, jak miauczenie, kroczenie czy przeciąganie się jak kotek.

Kubusiowe grupy wysłuchały historyjki, której głównymi bohaterami byli Kuba i Buba, para bliźniaków dobrze znanych z książek autorstwa Grzegorza Kasdepke. W odczytanym opowiadaniu rodzeństwo wyciąga swoją babcię do restauracji, co stanowiło wprowadzenie do zajęć na temat zasad zachowania się przy stole. Na rozgrzewkę dzieci dowiedziały się, jak należy witać się z osobami starszymi, jak wręczać kwiaty lub jak rozpoczynać rozmowę telefoniczną. Potem odwiedziły Kubę i Bubę na ich przyjęciu urodzinowym, które rozpoczęły od udzielenia pomocy roztrzepanym jubilatom w nakryciu do stołu. Na pięknie nakrytym stole pojawił się również tort, cukierki i ciasteczka. A wszystko to zostało doprawione szczyptą zasad savoir-vivre'u obowiązujących w czasie posiłku.

Najstarsze dzieci, których przewodnikiem jest Sowa Przemądrzała, z wiersza Tadeusza Śliwiaka dowiedziały się, dlaczego mrówki chodzą boso. Gdy poznały winowajczynię obuwniczych problemów mrówek, próbowały policzyć jej nogi, co było nie lada zadaniem, bo bohaterką tą okazała się być stonoga. Wysiłek ten jednak się opłacił, gdyż stonoga, wdzięczna za policzenie jej nóg, udostępniła dzieciom swoje liczne obuwie, dzięki któremu uczestnicy dowiedzieli się, co to są zbiory matematyczne. Podczas matematycznej zabawy za elementy zbiorów posłużyły nie tylko buty, ale również same dzieci, które wskakiwały do zbiorów w rozmiarze XXL. Na pożegnanie z sympatyczną stonogą, dzieci pomogły założyć jej obuwie, aby dalej mogła szerzyć wiedzę matematyczną wśród najmłodszych.WIĘCEJ ZDJĘĆ MOŻNA ZOBACZYĆ TUTAJ

"PRZEDSZKOLAKI - ZACZYTANE DZIECIAKI" - II tura spotkań

"Opowieść Wigilijna" Karola Dickensa, mimo że napisana bardzo dawno temu, nic nie utraciła ze swej świeżości i aktualności. Nie ma chyba opowieści, która lepiej komponowałaby się ze Świętami Bożego Narodzenia, dlatego też Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim przygotowała teatrzyk kukiełkowy dla dzieci w oparciu o historię skąpego właściciela kantoru, który w przeddzień świąt doświadcza cudu bożonarodzeniowego.

Cudem tym jest osobista przemiana Ebenezera Scrooge’a ze zgorzkniałego, nieuprzejmego i skąpego bogacza w dobrego, serdecznego i pomagającego innym człowieka, a wszystko za sprawą wizji jego życia, jakie roztaczają przed nim nawiedzające go duchy.

Na zaproszenie biblioteki, teatrzyk przybyły obejrzeć dzieci z przedszkoli publicznych w Lewinie Brzeskim oraz dzieci ze Świetlicy Terapeutycznej. Do tej niesamowitej historii wprowadziła dzieci babcia Eugenia, która na co dzień uwielbia spędzać czas na czytaniu różnych ciekawych opowieści swoim wnukom. Zachęcała ona dzieci do sięgania po słowo pisane w czasie świąt, pokazała jak przedszkolaki - zaczytane dzieciaki pięknie odwiedzają bibliotekę prezentując ich "tablicę odwiedzin" oraz porozmawiała z nimi o Bożym Narodzeniu, które obfituje w cuda. A cuda te wcale nie muszą być widowiskowe - wystarczy pomóc mamie w przygotowaniach do świąt czy przeprosić kolegę za swoje złe zachowanie, a w cudowny sposób pojawiają się uśmiechy na twarzach i święta od razu wydają się piękniejsze. Bo nie ma nic bardziej wartościowego niż święta spędzone w ciepłej, rodzinnej atmosferze. Tego między innymi uczy nas "Opowieść Wigilijna" i tego życzymy naszym czytelnikom.


"PRZEDSZKOLAKI - ZACZYTANE DZIECIAKI" - odwiedziny w przedszkolach

Tradycją jest, że kilka razy do roku Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim zaprasza przedszkolaków w swoje skromne progi. Celem naszym jednak jest, aby biblioteczne przesłanie dotarło do wszystkich dzieci, również tych najmłodszych, dlatego 13 listopada 2014 roku to biblioteka odwiedziła lewińskie przedszkola.

Celem tych odwiedzin były grupy Kaczuszek z Przedszkola nr 1 i Żabek z Przedszkola nr 2, czyli najmłodszych dzieci, które ciągle aklimatyzują się w nowym środowisku, jakim jest dla nich przedszkole i powoli odkrywają otaczający ich świat. Biblioteka postanowiła odkryć przed maluszkami fantastyczny świat książek, które bawią i uczą i mogą stanowić dobry start do świetnej zabawy. Dzięki zajęciom z bibliotekarzem większość dzieci po raz pierwszy zetknęła się z mieszkańcami Doliny Muminków. Uczestnicy pobawili się przy muminkowej piosence oraz wysłuchali krótkiego opowiadania z Muminkiem w roli głównej. Dzięki swojej spostrzegawczości dzieci bez większych trudności zamieniły towarzyszącego bibliotekarzowi Muminka w Tatusia Muminka, Mamusię Muminka, a na koniec w Pannę Migotkę.

Wyrażamy nadzieję, że przygoda z Muminkiem była wystarczającym bodźcem do poznania innych przygód z udziałem mieszkańców Doliny Muminków, a tym samym do odwiedzenia biblioteki."PRZEDSZKOLAKI - ZACZYTANE DZIECIAKI" - I tura spotkań

Łączenie czytania z zabawą to doskonały sposób, aby zachęcić przedszkolaka do sięgania po książkę, która dodatkowo nęci nie tylko kolorem, ale coraz częściej dźwiękiem, kształtem i fakturą.

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim oferuje przedszkolakom z lewińskich przedszkoli spotkania, podczas których stara się wykorzystać wymienione walory współczesnej literatury dziecięcej, aby pokazać, że biblioteka to przyjazne miejsce dla dziecka między innymi dzięki możliwości wypożyczenia książeczki z szerokiej oferty, którą biblioteka kieruje do coraz młodszych czytelników.

Spotkania z cyklu "Przedszkolaki - zaczytane dzieciaki", które odbyły się w bibliotece pod koniec października, zostały przygotowane z myślą o trzech grupach wiekowych, z których każda zajmuje się innym zagadnieniem. Najmłodsze dzieci, których przewodnikiem i opiekunem tradycyjnie pozostaje Prosiaczek, obchodzą ze swoim bohaterem różnorodne święta - niekoniecznie te dobrze znane z kalendarza. Grupy średniaków, którym towarzyszy Kubuś Puchatek, uczą się w tym roku zasad savoir-vivre'u. Starszaki zaś, czyli dzieci, którym przewodzi Sowa Przemądrzała, odkrywają matematyczny świat w trochę inny sposób niż to się odbywa w szkole.

Maluszki zostały zaproszone do biblioteki na... przyjęcie urodzinowe. O ile nazwisko Tove Jansson może brzmieć tajemniczo i obco, o tyle nazwa Muminki oznaczająca przyjazne trolle zrodzone z wyobraźni tejże autorki, wszystko wyjaśnia. W tym roku autorka niezwykłych przygód tych sympatycznych bohaterów obchodziłaby setne urodziny i to na jej cześć małe Prosiaczki rozwiesiły w kąciku dla dzieci kolorowe baloniki, przystroiły głowy urodzinowymi czapeczkami, zaśpiewały urodzinową piosenkę, a nawet zdmuchnęły symboliczne świeczki na apetycznie wyglądającym torcie. Spotkanie urozmaiciło opowiadanie, w którym Muminek również świętował swoje urodziny. Dzieci wykazały się także świetną pamięcią oddając mamusi Muminka jej fartuszek i torebkę, a tatusiowi Muminka jego kapelusz i pamiętnik.

Grupy Kubusia Puchatka dowiedziały się, że niektóre słowa mają właściwości magiczne, gdyż ich używanie pozwala lepiej żyć z innymi ludźmi. Na pierwsze z tych słów nakierował uczestników mały żółw o imieniu Franklin - bohater wielu ciekawych i pouczających opowiadań dla dzieci. W animowanej historii, którą dzieci miały okazję obejrzeć w czasie spotkania, Franklin przeprasza obrażonego na niego Misia i w magiczny sposób odzyskuje utracone zaufanie swojego najdroższego przyjaciela. Dzieci bez problemu uzupełniły listę magicznych słów o kolejne zwroty grzecznościowe, po czym trafnie przewidziały, które z nich powinno paść w zaprezentowanych sytuacjach, udowodniając w ten sposób, że potrafią czarować słowami.

Zajęcia z Sową Przemądrzałą obfitowały w zabawy cyferkami. Spotkanie rozpoczęła zabawa "Do trzech odlicz", której celem było zachęcenie dzieci do sięgnięcia po książkę Grzegorza Kasdepke o tym samym tytule, w której autor podejmuje próbę zainteresowania dzieci matematyką prezentując jej zagadnienia z trochę innej perspektywy. Wykonując tak przyziemne czynności jak porządkowanie drobiazgów z pudełka, czy wieszanie prania, dzieci uczyły się cyferek i przy okazji przekonały się, że matematyka towarzyszy nam niemalże na każdym kroku - w domu, w sklepie, w szkole, na podwórku. Przez chwilę dzieci mogły się wczuć w role małych iluzjonistów wykonując prostą magiczną sztuczkę z wykorzystaniem sześciennej kostki do gry oraz umiejętności liczenia do siedmiu.