WYDARZENIA W BIBLIOTECE - 2014 ROK

Spotkanie z Olgą Tokarczuk

W niezwykłej atmosferze 21 listopada 2014 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Lewinie Brzeskim odbyło się spotkanie autorskie z wybitną polską pisarką - Olgą Tokarczuk.

Pani Olga to jedna z najciekawszych przedstawicielek współczesnej literatury, laureatka wielu prestiżowych nagród literackich m.in. nagrody NIKE. Jej najbardziej znane książki to "Prawiek i inne czasy", "Dom dzienny, dom nocny", "Bieguni", "Prowadź swój pług przez kości umarłych".

W wypełnionej po brzegi czytelni lewińskiej biblioteki pisarka opowiadała o swojej najnowszej powieści "Księgi Jakubowe albo wielka podróż przez siedem granic, pięć języków i trzy duże religie nie licząc tych małych. Opowiadana przez zmarłych, a przez autorkę dopełniona metodą koniektury, z wielu rozmaitych ksiąg zaczerpnięta, a także wspomożona imaginacją, która to jest największym naturalnym darem człowieka. Mądrym dla memoryału, kompatritom dla refleksji, laikom dla nauki, melancholikom zaś dla rozrywki."Pisanie tej monumentalnej powieści liczącej niemal 1000 stron, zawierającej wiele wątków, wiele niezwykle barwnych postaci i miejsc zajęło autorce 6 lat.

Olga Tokarczuk bardzo ciekawie opowiadała o tym jak zafascynowała się frankistami i postacią bohatera – żydowskiego mistyka, Jakuba Franka, jak zbierała materiały, jak wyglądał proces tworzenia powieści i budowania licznych postaci. Aby ogarnąć ogrom zgromadzonego materiału, powieść początkowo została rozrysowana na długiej rolce szarego papieru z datami, faktami, postaciami, miejscami tworząc swego rodzaju oś czasu. Wyjaśniła też niezwykle intrygujący tytuł nawiązujący do "Nowych Aten" Benedykta Chmielowskiego, który też jest jednym z bohaterów książki.

Nie zabrakło opowieści o innych książkach autorki, o współpracy z wydawnictwami, o tłumaczeniach, audiobookach, ale też o tym, czy trudno jest pisać scenariusz do własnej powieści, bowiem w przyszłym roku na podstawie książki "Prowadź swój pług przez kości umarłych" ma powstać film w reżyserii Agnieszki Holland. Główną rolę ma w nim zagrać Stanisława Celińska.

Licznie zgromadzeni czytelnicy i miłośnicy prozy Olgi Tokarczuk mieli okazję do zadawania autorce pytań, do zdobycia autografu i zrobienia sobie z pisarką pamiątkowego zdjęcia.
WIĘCEJ ZDJĘĆ MOŻNA ZOBACZYĆ TUTAJ

     

"Dofinansowano ze środków Instytutu Książki"