2013/2014


"PRZEDSZKOLAKI - ZACZYTANE DZIECIAKI" - IV tura spotkań

W Bibliotece Publicznej w Lewinie Brzeskim dobiegła końca czwarta tura spotkań z cyklu "Przedszkolaki - zaczytane dzieciaki". Tak więc w tym roku przedszkolnym Prosiaczek po raz ostatni prezentował maluchom świat przyrody, Kubuś zabrał swych podopiecznych na ostatnią wycieczkę dookoła świata, a najstarsze dzieci wykonały swoje ostatnie doświadczenia naukowe z Sową Przemądrzałą.

Podczas zajęć bibliotekarki szczególnie zachęcały uczestników do korzystania z prasy dziecięcej, z której pochodziło opowiadanie wprowadzające do spotkań z wszystkimi grupami wiekowymi, żeby pokazać, że czasopisma mogą być równie ciekawe i wartościowe jak książki.

Dla najmłodszych dzieci zostały przygotowane zajęcia, których bohaterami były owady. Ich przewodniczką podczas spotkania została Pszczółka Maja i jej przyjaciele. Mali uczestnicy wzięli udział w owadzim teleturnieju, podczas którego doprowadzili trutnia Gucia, konika polnego Filipa i muchę Bzyk do kwiatka, na którym czekała na nich Maja, a wszystko dzięki temu, że przedszkolaki bezbłędnie wykonały wszystkie postawione przed nimi zadania. Spotkanie zamknęła zabawa ruchowa, w której dzieci jako małe pszczółki broniły swojego ula przed łakomym niedźwiadkiem.

       

Podopieczni Kubusia Puchatka tym razem odwiedzili Afrykę. Po odśpiewaniu Murzynka Bambo dzieciom został przedstawiony jego ciemnoskóry rówieśnik, prawdziwy mieszkaniec Afryki o imieniu Zuzu. Dzieci zafascynowała historia chłopca, który jako członek plemienia Himba żyje w zgodzie z naturą i pomaga swoim rodzicom, wypasając stado kózek. Wsiedliśmy również w samolot, żeby odwiedzić odległe zakątki Afryki. W czasie tej wycieczki dzieci zobaczyły m.in. pustynię, zwierzęta zamieszkujące sawannę, piramidy, a nawet kopalnie złota i diamentów. Wybuch wulkanu niestety zakończył nasze podróżowanie.

Najstarsze dzieci zanurzyły się wraz z Sową Przemądrzałą w świat dźwięków. Podczas zajęć przedszkolaki miały niepowtarzalną okazję pokrzyczeć w bibliotece, a wszystko po to, aby zobaczyć efekty działania dźwięku. Podczas tego eksperymentu dzieci mogły zaobserwować, jak ich krzyk wprawia w ruch drobinki cukru rozsypane na membranie wykonanej z kawałka balonika. Próbowaliśmy także wynaleźć sposób na uciszenie budzika, słuchaliśmy swoich serduszek z użyciem "stetoskopu" oraz eksperymentowaliśmy z wysokością dźwięków.

"PRZEDSZKOLAKI - ZACZYTANE DZIECIAKI" - III tura spotkań

Przez pierwsze dwa tygodnie lutego w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Lewinie Brzeskim było gwarno i głośno, gdyż był to czas odwiedzin przedszkolaków. Cztero-, pięcio- i sześciolatki wzięły udział w trzech różnych tematycznie zajęciach dostosowanych do wieku i zainteresowań dzieci. Co tym razem przygotowali dla małych gości bibliotekarze?

Dla najmłodszych uczestników, którym Prosiaczek pokazuje w tym roku przedszkolnym świat przyrody, zostało przygotowane spotkanie po tytułem "Prosiaczek i jego bracia z podwórka". Tak więc wszelkie zabawy, zagadki i zadania oscylowały wokół zagadnienia wiejskich zwierzątek takich jak krówki, koniki, kurki czy pieski. Gdy Prosiaczek przedstawił swoich kolegów biegających po naszej bibliotecznej ukwieconej łące, zadaniem dzieci było rozpoznanie zwierząt po wydawanych przez nie dźwiękach, po czym same mogły trochę pohałasować, piejąc, mucząc, gdacząc lub szczekając. Dzieci pomogły również zagubionym cielaczkom, jagniątkom i źrebaczkom odnaleźć drogę do ich mam. Na pożegnanie przedszkolaki zatańczyły taniec sławnej w świecie wierszy, Kaczki Dziwaczki.

       

       

Starsze dzieci, które zamiast nudzić się w piaskownicy zwiedzają świat z Kubusiem Puchatkiem, tym razem wybrały się za ocean, aby bliżej poznać kraj niegdyś zamieszkiwany przez rdzennych Indian - mowa oczywiście o Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Podczas tej wyprawy dzieci zwiedziły indiańską wioskę, w której przeszły inicjację na prawdziwych Indian - otrzymały kolorowe opaski na głowę i nadane im zostały indiańskie imiona. Dzieci również miały okazję pobawić się angielskim, jako najpowszechniej używanym językiem w zwiedzanym kraju. Spotkanie uwieńczyła zabawa, w trakcie której dzieci mogły sprawdzić, czy nadają się na zawodników baseballa - popularnej w Ameryce dyscypliny sportowej.

Podczas zajęć z Przemądrzałą Sową, najstarszym uczestnikom projektu zakręciło się w głowach od zabaw światłem i barwą. Aby efekt wykonywanych doświadczeń był bardziej widowiskowy, dzieci pracowały w zaciemnionym pomieszczeniu. Z użyciem latarek sprawdzały, które przedmioty z naszego otoczenia przepuszczają światło, a które je odbijają lub pochłaniają. Wykorzystując zjawisko odbijania światła, przedszkolaki zaprezentowały swoim rówieśnikom zimowy teatrzyk cieni. Bawiły się również trzema podstawowymi barwami i sprawiały, że np. niebieski klocek stawał się w cudowny sposób zielony. Na własne oczy mogły się też przekonać, jak działa aparat otworkowy, który w tajemniczy sposób odwraca do góry nogami wpadający przez mały otwór obraz."PRZEDSZKOLAKI - ZACZYTANE DZIECIAKI" - II tura spotkań

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia dzieci z obu lewińskich przedszkoli odwiedziły Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Lewinie Brzeskim, aby spotkać się ze swoimi bajkowymi opiekunami ze Stumilowego Lasu oraz z tajemniczym gościem, który przybył do nich z dalekiej Północy i doskonale zna Świętego Mikołaja, bo pomaga mu na co dzień w przygotowaniach do świąt.

Tym tajemniczym przybyszem był oczywiście elf, który przyjechał do biblioteki, aby opowiedzieć dzieciom o bożonarodzeniowych zwyczajach, przybliżyć im kraj, w którym mieszka Mikołaj ze swoimi pomocnikami oraz by przeczytać dzieciom świąteczną opowieść i zachęcić je do samodzielnego czytania w okresie świątecznym.

Grupy najmłodszych dzieci, które w tym roku przedszkolnym poznają świat przyrody z Prosiaczkiem, odgadywały, jakie rośliny i zwierzęta są związane z Bożym Narodzeniem. Miały okazję zobaczyć i dotknąć gałązek świerku i sosny, owoców ostrokrzewu oraz listków gwiazdy betlejemskiej. Pięknie przyozdobiły również naszą biblioteczną choinkę.

Dzieci, które podróżują w różne części świata z Kubusiem Puchatkiem, tym razem pojechały do Finlandii, a zawiózł je tam nie kto inny tylko mikołajowy renifer. Elf opowiedział im o Laponii - krainie, gdzie Święty Mikołaj ciężko pracuje przez cały rok, aby wszystkie dzieci dostały na czas prezenty pod choinkę. Dowiedziały się między innymi, że zima panuje tam przez pełne pół roku, temperatury spadają nawet do -50 stopni, a przez ponad trzy miesiące, kiedy nadchodzi noc polarna, jest tam zupełnie ciemno.

Dzieci, które przeżywają naukowy zawrót głowy z Sową Przemądrzałą, dodatkowo wykonywały eksperyment "góra lodowa" wykorzystując kolorowe kostki lodu. Dzięki temu, mali odkrywcy mogli gołym okiem zaobserwować, że topniejący lód opada na dno naczynia

W trakcie spotkania dzieci doświadczyły jednego z cudów, którymi Święty Mikołaj zadziwia cały świat. Gdy zapaliły się światełka na choince i rozbrzmiała nastrojowa melodia, nadszedł czas czytania świątecznej opowieści. Razem z elfem odczytał ją dzieciom... Święty Mikołaj, a ponieważ nie był on obecny na spotkaniu, dało się jedynie słyszeć jego donośny, basowy głos. Wywołało to zdziwienie i uśmiechy na twarzach dzieci.

Na pożegnanie mali uczestnicy z przyjemnością zaśpiewali bibliotekarkom świąteczną piosenkę i złożyli bożonarodzeniowe życzenia, za co serdecznie dziękujemy zarówno dzieciom jak i ich opiekunom."PRZEDSZKOLAKI - ZACZYTANE DZIECIAKI" - I tura spotkań

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim z początkiem listopada 2013 roku ponownie ruszyła z projektem "Przedszkolaki – zaczytane dzieciaki". W pierwszej turze spotkań w bibliotece wzięło udział dziewięć grup z lewińskich przedszkoli, aby wraz ze swoimi bajkowymi opiekunami ze Stumilowego Lasu zanurzyć się w fantastyczny świat książek pełnych ciekawych historii i tajemnic otaczającego nas świata.

Przedszkolaki podzielone na trzy grupy wiekowe uczestniczyły w różnych tematycznie zajęciach. Tak więc spotkania dla najmłodszych dzieci - podopiecznych małego Prosiaczka - zostały objęte jednym wspólnym tytułem: "Poznajemy świat przyrody z Prosiaczkiem". Przedszkolaki, którym w trakcie zajęć towarzyszył Kubuś Puchatek, odwiedziły bibliotekę, aby uczestniczyć w zajęciach "Z piaskownicy w świat z Kubusiem Puchatkiem". Natomiast najstarsze grupy, które pod swe skrzydła wzięła Sowa Przemądrzała, uczestniczyły w pierwszym spotkaniu z cyklu "Naukowy zawrót głowy Przemądrzałej Sowy".

Prosiaczek na dobry początek oprowadził swych podopiecznych po świecie roślin. Dzieci usłyszały niesamowitą opowieść o Jasiu i zaczarowanej fasoli i przekonały się, że w zwykłych fasolkach też tkwi trochę magii, bo wystarczy im trochę ziemi, wody i słońca, aby zaczęły rosnąć. Maluchy dowiedziały się, jakie są etapy wzrostu roślinki i na chwilę same stały się takimi fasolkami, które pięknie wyrosły w bibliotecznym kąciku dla dzieci. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało doniczkę ze swoim imieniem i samodzielnie zasadziło w niej fasolkę.

   

Kubuś Puchatek na czas spotkań z naszymi przedszkolakami musiał wyposażyć się w walizkę, bo zabrał swych podopiecznych z piaskownicy aż do Chin. Dzieci dowiedziały się, że Chiny to duży kraj, ale znajdujący się bardzo daleko od nas, więc musieliśmy wybrać odpowiedni środek transportu. Gdy już tam dojechaliśmy, przedszkolaki poznały kilka najistotniejszych faktów o zwiedzanym miejscu i o jego mieszkańcach. Aby się do nich upodobnić, zrobiliśmy sobie chińskie czapki i zatańczyliśmy w nich do chińskiej piosenki dla dzieci, która opowiadała o porcelanowej laleczce. Udana partyjka w chińczyka zamknęła spotkania dla zaczytanych przedszkolaków z Kubusiem Puchatkiem.

   

Sowa Przemądrzała jako najmądrzejsze stworzenie w Stumilowym Lesie umożliwiła swoim grupom przeżycie ciekawej przygody z nauką. Na pierwszych zajęciach dzieci dowiedziały się najważniejszych rzeczy o wodzie. Przekonały się, że z użyciem przedmiotów codziennego użytku można przeprowadzać fascynujące, ale niezwykle łatwe do wykonania w domowych warunkach, eksperymenty z wodą w roli głównej. Na tych kilkadziesiąt minut przekształciliśmy kącik dla dzieci w laboratorium naukowe i "czarowaliśmy", nie używając żadnych zaklęć. I tak przewracaliśmy szklanki do góry dnem nie wylewając wcale ich zawartości, sprawialiśmy, że jajka nie tonęły w wodnej kąpieli oraz robiliśmy ocean w plastikowych butelkach.

Na początku każdych zajęć gorąco zachęcamy przedszkolaków do korzystania z zasobów naszej biblioteki. Tutaj również to czynimy, dziękując za udane zajęcia i zapraszając na kolejną turę spotkań "Przedszkolaki - zaczytane dzieciaki".