WYDARZENIA W BIBLIOTECE - 2013 ROK

"Przedszkolaki - zaczytane dzieciaki" - kolejne spotkaniaDzieci najefektywniej uczą się poprzez zabawę. Idea ta przyświeca realizacji projektu "Przedszkolaki – zaczytane dzieciaki", który Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim kieruje do najmłodszych czytelników. W dniach od 15 do 26 kwietnia odbyła się już trzecia tura spotkań dla zaczytanych przedszkolaków.Jak zawsze w trakcie spotkań naszymi małymi gośćmi opiekowali się mieszkańcy Stuwiekowego Lasu.

Najmłodsze grupy przedszkolaków tym razem poznawały z Prosiaczkiem smaki. Do tematu zajęć wprowadziła dzieci historyjka, w której Kubuś - łakomczuszek próbował dostać się do pszczelego ula, aby posmakować słodkiego miodu. Oprócz słodkiego dzieci poznały również pozostałe smaki. Przedszkolaki odwiedził w tym dniu Kubuś Smakowy, śmieszny stworek o niezwykle długim języku z kolorowymi kubkami smakowymi. Dzięki jego wizycie dzieci dowiedziały się, które obszary na ich języku rozpoznają wcześniej poznane smaki. W trakcie poczęstunku wszyscy mieli okazję spróbować czegoś słodkiego, gorzkiego, słonego i kwaśnego. Dzieci zmagały się także z zadaniem, które polegało na rozpoznawaniu różnych produktów spożywczych z użyciem wyłącznie zmysłu smaku, z czym w większości świetnie sobie poradziły. Na zakończenie mali uczestnicy podzielili się z nami swoimi preferencjami kulinarnymi, mówiąc o tym, które potrawy lubią, a za którymi nie przepadają.

Grupy 5 - latków przybyły na spotkanie z Kubusiem Puchatkiem, który uczył dzieci, jak na wiosnę dbać o zdrowie. Zajęcia rozpoczęła wizyta pielęgniarki (oczywiście pod czepkiem pielęgniarskim kryła się postać bibliotekarki), która podkreślała znaczenie codziennej higieny i właściwej diety dla naszego zdrowia. Dzieci bez problemu uzupełniły listę porad zdrowotnych, których brakowało w wystąpieniu pani pielęgniarki. W zabawie "Kubuś mówi..." mali uczestnicy mieli za zadanie słuchać porad zdrowotnych Kubusia i naśladować ich wykonywanie, a były nimi m.in. mycie ząbków, jazda na rowerze, spacerowanie, ale także czytanie książek. Po odrobinie ruchu, dzieci miały okazję ruszyć również głową. Ich zadaniem było odgadywanie zagadek dotyczących różnych produktów spożywczych i zadecydowanie, czy ich spożywanie jest korzystne dla zdrowia, czy wręcz przeciwnie. Odśpiewanie piosenki "Olimpiada w Jarzynowie" zamykała każde spotkanie z podopiecznymi Kubusia.

6 - latki przyjęły nasze zaproszenie na zajęcia pod tytułem "Uczymy się o dźwiękach z Sową Przemądrzałą". Spotkanie przebiegło pod znakiem instrumentów muzycznych, a wszystko rozpoczęło się od nieudanej próby teatrzykowej orkiestry z krótkiego utworu poetyckiego, którego bohaterami były m.in. bęben, trąbka, skrzypce, czy klarnecik. Podział instrumentów na dęte, strunowe i perkusyjne oraz rozpoznawanie instrumentów po dźwiękach okazało się prostymi zadaniami dla przedszkolaków. Dzieci dowiedziały się także, jak z użyciem szklanych naczyń i wody wykonać domową wersję ksylofonu. Na zakończenie nasi goście przeistoczyli się w "kuchenną" orkiestrę, grając do rytmu na takich przedmiotach jak garnki, miski, drewniane łyżki, czy grzechotki z plastikowych butelek.

Serdecznie dziękujemy przedszkolakom i ich opiekunkom za przybycie do biblioteki i z niecierpliwością czekamy na czwartą turę spotkań.