WYDARZENIA W BIBLIOTECE - 2013 ROK

Spotkanie z APOGEUM SQUAD


W niedzielę, 24 lutego, Biblioteka Publiczna w Strzelnikach gościła rapera Mikołaja Pietruszczaka (Mikee) oraz skreczera Łukasza Błaszczuka (DJ Element), którzy należą do hip-hopowej grupy Apogeum Squad z Nysy.


Miłośnicy rapu mieli niesamowitą okazję do rozmowy na temat kultury hip-hopu. W pierwszej części Mikee opowiedział o genezie tego gatunku muzycznego i wspólnie z młodzieżą wypisał i omówił tzw. cztery filary hip-hopu: b-boying (rodzaj tańca), DJing (sztuka posługiwania się gramofonem poprzez tworzenie skreczy), graffiti (ekspresja wizualna hip-hopu) i rap (rodzaj ekspresji wokalnej).

Raper przybliżył swoją dyskografię "Eksperyment" (2006 r.), "Następny Eksperyment Mixtape" (2010 r.) i oficjalny solowy album "Od zmierzchu do świtu" (2013 r.). Ma na koncie teledyski: "Co noc", "Uwierz mi", "Spotkasz mnie w tych miejscach", "I love Nysa" i najnowszy, "Lekarz". Przy okazji tematu klipów, Mikee opowiedział jak wygląda praca na planie teledysku.

Kultura hip-hopu często kojarzona jest z wandalizmem, wulgaryzmami. W tekstach nyskiego rapera wulgaryzmy owszem również występują, ale w tym wypadku są one językowym środkiem ekspresji, służą do podkreślenia ważności czy dramaturgii wielu sytuacji czy spraw. Mikee wyjaśniał, że rap i kultura hip-hopu może być kojarzona negatywnie, ale szczególnie przez to, że rapem zaczęły się zajmować osoby, które nadużywają tych środków ekspresji. Mikee podejmuje ten temat także w swoim utworze "Jaki człowiek taki rap":

"Jaki człowiek taki rap, jaki rap takie czyny,
to APG Squad czujesz skok adrenaliny,
nie obejdzie się bez strat wśród bliskich i rodziny,
taki świat nie wszyscy jesteśmy z tej samej gliny".


Szerszym tematem jest pisanie tekstów, rymów. Inspiracje, pomysły na temat piosenki czerpane są z życia, z zaobserwowanych i własnych doświadczeń. Czasem rymy, słowa, natchnienie, przychodzą nagle same (raper zdradził, że zapisuje rymy nawet w telefonie komórkowym), innym razem brakuje pomysłu przez dłuższy czas. Nie należy nic na siłę pisać, wymyślać, szukać rymów. Warto poczekać na właściwy moment, który przyniesie idealny rym. W tekstach Apogeum zawsze jednak znajdziemy prawdziwe poglądy, opinie i spojrzenie na świat przez rapera.

"Nie jestem typem show-mena wolę kartkę i zeszyt,
nie lubię błysku fleszy wolę spokój to mnie cieszy,
nie chcę rzeszy fanów, skandujących mój pseudonim...
...Apogeum to synonim moich prawd i zasad,
rymy pierwsza klasa nigdy cios poniżej pasa,
ciągle masa pomysłów bombarduje mnie co noc,
kiedy siedzę i piszę moje słowa mają moc...
...Gdy kolejne wersy piszę nocą,
Jestem po to by prawdę przynieść Ci..."

"...mój rap pełen emocji to jak życie na bicie,
to historie z życia wzięte a nie mit na micie...
...bo hip-hop kultura działa na mnie jak akupunktura,
rap umarł to bzdura to mikstura,
która wybucha to dźwięku struktura,
która wpada Ci do ucha."


DJ Element opowiedział o zawodzie DJ'a skreczera, czym różni się od DJ'a klubowego czy dyskotekowego. Wyjaśnił, że DJ zajmuje ważne miejsce na scenie hip-hopowej. Bez bitów, skreczy, raper miałby mało do opowiedzenia, przecież MCing, czyli rapowanie, to recytowanie rymujących się słów przy mocnym akompaniamencie.

Przybyli na to spotkanie goście mogli usłyszeć DJing w wykonaniu DJ'a Elementa. A Mikołaj Pietruszczak (Mikee) zarymował specjalnie dla gości. Nie często ma się okazję do spotkania z osobami, które w życiu mają pasję. Chłopaki z zespołu pokazali, że rap ma swoją historię, swój dobry przekaz i swoją pozytywną energię.

Cieszymy się, że na spotkanie licznie przybyła młodzież. Były również osoby, które dopiero poznały kulturę hip-hopu. Wszyscy chętni mogli otrzymać autograf i po spotkaniu porozmawiać jeszcze z reprezentantami Apogeum Squad. W czasie spotkania można było również obejrzeć wystawę poświęconą hip-hopowi oraz grupie Apogeum Squad.


Serdecznie dziękujemy Panu Sołtysowi Tadeuszowi Morozińskiemu oraz Radzie Sołeckiej za udostępnienie świetlicy wiejskiej oraz pomoc w organizacji tego spotkania.


  


Fragment spotkania z Apogeum Squad