WYDARZENIA W BIBLIOTECE - 2013 ROK

Po feriach w Strzelnikach


6 stycznia 2013 r. oficjalnie rozpoczął się Rok Tuwima. Tego dnia sto lat temu w "Kurierze Warszawskim" ukazał się debiutancki wiersz poety "Prośba". 27 grudnia 2013 r. minie 60 rocznica śmierci poety. Dlatego też twórczość Juliana Tuwima była tematem przewodnim w czasie tegorocznych ferii w Bibliotece Publicznej w Strzelnikach.


Uczestnicy zajęć "Schyzio Frenik i jego lokomotywa" każdy dzień spędzony w bibliotece rozpoczynali od konkursu "Para buch - książki w ruch", który poświęcony był znajomości wierszy Tuwima. Dzięki książkom znajdującym się w bibliotece dzieci zapoznały się z twórczością poety. Poznały również wiele ciekawostek z życia autora, np. to, że Julian Tuwim posługiwał się aż czterdziestoma pseudonimami! (m. in. Schyzio Frenik).

Zaplanowane na następny dzień figielki i zabawy na śniegu niestety nie odbyły się. Jednak brak śniegu nie przeszkodził w zabawie, ponieważ dzieci postanowiły przywołać zimową aurę - wykonały piękne pejzaże.

Poznając wiersz "Dżońcio" - o ukochanym piesku - dzieci przyprowadziły swoje zwierzątka i opowiadały o nich. Dowiedziały się także jak dokarmiać zwierzęta, które mieszkają w lesie. Spacer do pobliskiego lasu i wsłuchiwanie się w "ptasie plotki" zakończyły kolejny dzień ferii.

"Położyła kucharka na stole: kartofle, buraki, marchewkę, fasolę, kapustę, pietruszkę, selery i groch. Och! Zaczęły się kłótnie, kłócą się okrutnie: kto z nich większy, a kto mniejszy, kto ładniejszy, kto zgrabniejszy..."
W następny dzień dzieci nie nudziły się, ani tym bardziej nie kłóciły (tak jak warzywa z wiersza poety). Uczestnicy zostali kucharzami i samodzielnie zrobili pożywną sałatkę. Dowiedzieli się o zaletach i wartościach odżywczych warzyw.
Nie tylko zawód kucharza spodobał się najmłodszym. Podczas zajęć "Cuda i dziwy" dzieci tworzyły ilustracje do wybranych wierszy.

W czasie ostatniego dnia ferii w bibliotece odbył się wielki bal bohaterów z książek Tuwima. Zosia Samosia okazała się przemiłą dziewczynką, miauczał nam miło kotek, babcia i dziadek z "Rzepki" zatańczyli razem wesoło. Wszyscy wspominali wspólne chwile popijając ciepłą herbatę z cytryną.

W tym czasie odbyło się również rozstrzygnięcie i wręczenie nagród i dyplomów w konkursie "Para buch - książki w ruch", w którym:
I miejsce zajęła Ewelina Piotrowicz,
II miejsce – Kamila Mazur,
III miejsce – Danusia Śpiewak
oraz wyróżnienia zdobyli: Basia Śpiewak i Szymon Nadybski.

Biblioteka w Strzelnikach dziękuje uczestnikom ferii
za udział, wspólną zabawę i twórczo spędzony czas.