2012/2013Rozstrzygnięcie konkursu "PRZEDSZKOLAKI - ZACZYTANE DZIECIAKI".

Konkurs trwał od grudnia zeszłego roku do maja bieżącego roku. Przeznaczony był dla dzieci 6 - 7 letnich z przedszkoli z Lewina Brzeskiego. Zasady udziału w konkursie były bardzo proste: wystarczyło przyjść do biblioteki z rodzicem lub innym opiekunem, wypożyczyć jak największą liczbę książek, przeczytać je i wykonać załączone do nich zadania, za które uczestnicy otrzymywali punkty. Nagrody dla zwycięzców konkursu zostały wręczone w trakcie przedszkolnych festynów.Nagrody za największą liczbę punktów w Przedszkolu Publicznym nr 1 zdobyli:

Maciej Bruchal i Mateusz Komarnicki za zajęcie I miejsca,
Julia Szczepańska i Magda Bieniusa za zajęcie II miejsca.W Przedszkolu Publicznym nr 2 nagrodzeni zostali:

Stanisław Nesterów za zajęcie I miejsca,
Kacper Cierpisz za zajęcie II miejsca,
Daria Bilińska za zajęcie III miejsca.
Wyróżnienia zaś zdobyły: Maria Bączkowska, Zuzanna Jurcewicz i Zuzanna Haręza."PRZEDSZKOLAKI - ZACZYTANE DZIECIAKI" - IV tura spotkań

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim w połowie czerwca po raz ostatni przed wakacjami gościła dzieci uczęszczające do dwóch lewińskich przedszkoli publicznych. Tym razem musieliśmy się pożegnać na czas wakacyjnych przygód, ale po letnim szaleństwie spotkamy się znowu, aby łączyć przyjemne z pożytecznym.

Co przyjemnego i pożytecznego nasi mali goście robili tym razem?

Grupy, nad którymi pieczę sprawował Prosiaczek, zostały zaproszone na zajęcia, w trakcie których wykazywały się znajomością różnych materiałów. Przypomniały sobie przy tej okazji perypetie niesfornego Pinokia, który jako kukiełka wykonana z drewna wprowadził maluchy do tematu zajęć. Razem z opiekunami dzieci wyprodukowały swoją własną książeczkę o Pinokiu jako przykład czegoś wykonanego z papieru. Spotkanie przypieczętowane zostało akcentem ekologicznym - zadaniem przedszkolaków było bowiem posegregowanie i powrzucanie śmieci z różnych materiałów do właściwych pojemników.

   

Dzieci, których bajkowym towarzyszem był Kubuś Puchatek, zasmakowały wakacji dzięki temu, że inny bohater, Koziołek Matołek - urodzony podróżnik, zabrał je, aby razem z nim przeżyły kilka z jego niesamowitych przygód. Nasi goście pojechali również wybranymi przez siebie środkami lokomocji w najpiękniejsze zakątki Polski, a po powrocie opowiadali nam, co ciekawego tam robili.

Sowa Przemądrzała tym razem patronowała spotkaniom, w trakcie których najstarsze przedszkolaki poznawały polskie przysłowia, powiedzenia, frazeologizmy. Na wstępie dzieci dowiedziały się, co określa się mianem białego kruka, chodzącej encyklopedii, czy pożeracza książek. Potem młodzi uczestnicy zostali zaproszeni na przejażdżkę biblioteczną lokomotywą, która zabrała ich do krainy polskich przysłów. Starszaki udowodniły w trakcie zajęć, że mają prawdziwy pociąg do przysłów.

   

Ponieważ była to ostatnia tura spotkań "Przedszkolaki - zaczytane dzieciaki", dzieci zostawiły na pamiątkę dla biblioteki ślady swoich kolorowych rączek odbitych na certyfikatach podsumowujących wszystkie 4 spotkania. Każde spotkanie zamknęło uroczyste wręczenie dyplomów i pamiątkowe zdjęcia.

Wszystkim przedszkolakom gratulujemy zdobytych punktów i dziękujemy za aktywny udział w zajęciach."PRZEDSZKOLAKI - ZACZYTANE DZIECIAKI" - III tura spotkań

Dzieci najefektywniej uczą się poprzez zabawę. Idea ta przyświeca realizacji projektu "Przedszkolaki – zaczytane dzieciaki", który Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim kieruje do najmłodszych czytelników. W dniach od 15 do 26 kwietnia odbyła się już trzecia tura spotkań dla zaczytanych przedszkolaków.

Jak zawsze w trakcie spotkań naszymi małymi gośćmi opiekowali się mieszkańcy Stuwiekowego Lasu.

Najmłodsze grupy przedszkolaków tym razem poznawały z Prosiaczkiem smaki. Do tematu zajęć wprowadziła dzieci historyjka, w której Kubuś - łakomczuszek próbował dostać się do pszczelego ula, aby posmakować słodkiego miodu. Oprócz słodkiego dzieci poznały również pozostałe smaki. Przedszkolaki odwiedził w tym dniu Kubuś Smakowy, śmieszny stworek o niezwykle długim języku z kolorowymi kubkami smakowymi. Dzięki jego wizycie dzieci dowiedziały się, które obszary na ich języku rozpoznają wcześniej poznane smaki. W trakcie poczęstunku wszyscy mieli okazję spróbować czegoś słodkiego, gorzkiego, słonego i kwaśnego. Dzieci zmagały się także z zadaniem, które polegało na rozpoznawaniu różnych produktów spożywczych z użyciem wyłącznie zmysłu smaku, z czym w większości świetnie sobie poradziły. Na zakończenie mali uczestnicy podzielili się z nami swoimi preferencjami kulinarnymi, mówiąc o tym, które potrawy lubią, a za którymi nie przepadają.

Grupy 5 - latków przybyły na spotkanie z Kubusiem Puchatkiem, który uczył dzieci, jak na wiosnę dbać o zdrowie. Zajęcia rozpoczęła wizyta pielęgniarki (oczywiście pod czepkiem pielęgniarskim kryła się postać bibliotekarki), która podkreślała znaczenie codziennej higieny i właściwej diety dla naszego zdrowia. Dzieci bez problemu uzupełniły listę porad zdrowotnych, których brakowało w wystąpieniu pani pielęgniarki. W zabawie "Kubuś mówi..." mali uczestnicy mieli za zadanie słuchać porad zdrowotnych Kubusia i naśladować ich wykonywanie, a były nimi m.in. mycie ząbków, jazda na rowerze, spacerowanie, ale także czytanie książek. Po odrobinie ruchu, dzieci miały okazję ruszyć również głową. Ich zadaniem było odgadywanie zagadek dotyczących różnych produktów spożywczych i zadecydowanie, czy ich spożywanie jest korzystne dla zdrowia, czy wręcz przeciwnie. Odśpiewanie piosenki "Olimpiada w Jarzynowie" zamykała każde spotkanie z podopiecznymi Kubusia.

6 - latki przyjęły nasze zaproszenie na zajęcia pod tytułem "Uczymy się o dźwiękach z Sową Przemądrzałą". Spotkanie przebiegło pod znakiem instrumentów muzycznych, a wszystko rozpoczęło się od nieudanej próby teatrzykowej orkiestry z krótkiego utworu poetyckiego, którego bohaterami były m.in. bęben, trąbka, skrzypce, czy klarnecik. Podział instrumentów na dęte, strunowe i perkusyjne oraz rozpoznawanie instrumentów po dźwiękach okazało się prostymi zadaniami dla przedszkolaków. Dzieci dowiedziały się także, jak z użyciem szklanych naczyń i wody wykonać domową wersję ksylofonu. Na zakończenie nasi goście przeistoczyli się w "kuchenną" orkiestrę, grając do rytmu na takich przedmiotach jak garnki, miski, drewniane łyżki, czy grzechotki z plastikowych butelek."PRZEDSZKOLAKI - ZACZYTANE DZIECIAKI" - II tura spotkań

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim w połowie lutego 2013 roku po raz drugi zaprosiła najmłodsze dzieci, uczęszczające do dwóch miejskich przedszkoli, na spotkania, które bawią, uczą i zachęcają młodego czytelnika do sięgania po słowo pisane.

Podobnie jak poprzednio, tak i tym razem opiekę nad przedszkolakami sprawowali bohaterowie literaccy, których dzieci doskonale znają i kochają, a byli nimi Prosiaczek, Kubuś Puchatek i Sowa Przemądrzała.

Podopieczni Prosiaczka w trakcie spotkań popisywali się znajomością kształtów. Do tematu wprowadził dzieci utwór Danuty Wawiłow i Natalii Usenko opowiadający perypetie nietypowej królewny - Trójkątnej Karoliny. Pierwszą z zaproponowanych zabaw było wybranie dowolnego przedmiotu z otoczenia i określenie, jakiego jest on kształtu, z czym dzieci bezbłędnie sobie poradziły. Bawiły się także w głuchy telefon, ale dość nietypowy, gdyż szeptanie do ucha zastąpione zostało rysowaniem na plecach. Mali uczestnicy odgadywali również nazwy przedmiotów widząc wyłącznie ich cień rzucony na papierowy ekran. Na zakończenie czterolatki nauczyły się krótkiej rymowanki o pani Zosi, która miała domek w różne kształty.

       
Grupa BIEDRONKI z Przedszkola nr 1

       
Grupa BIEDRONKI z Przedszkola nr 2

Nieco starsze grupy dzieci, którymi zajmował się Kubuś Puchatek, odkrywały tajemnice zimy. Na wstępie poznały perypetie pewnego strasznie niezadowolonego z zimy kruka, którego Królowa Zimy uśpiła, aby mógł obudzić się dopiero na wiosnę. W czasie zimy wszystkie dzieci lubią harce na śniegu i właśnie wokół białego puchu skupione były nasze rozważania. Pierwszym ważnym zadaniem przedszkolaków było zaprojektowanie płatka śniegu - każda grupa stworzyła piękną i niepowtarzalną gwiazdkę śniegową. Potem dzieci wspaniale wywiązały się z zadania, które polegało na ubraniu naszego bibliotecznego bałwanka. Było to o tyle trudne, że musiały to zrobić z zamkniętymi oczami. Ucieszył nas fakt, że dzieci doskonale znają treść baśni "Królowa Śniegu", której tytuł bez problemu odgadły bazując jedynie na obrazku.

       
Grupa ZAJĄCZKI z Przedszkola nr 1

       
Grupa KOTKI z Przedszkola nr 1

       
Grupa KOTKI z Przedszkola nr 2

       
Grupa MISIE z Przedszkola nr 2

Grupy Sowy Przemądrzałej zmagały się z trudnym tematem elektryczności. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się, skąd się bierze światło w ich domach, w czym pomógł im utwór Juliana Tuwima "Pstryk" oraz uśmiechnięte ładunki elektryczne. Przedszkolaki miały okazję wykonać eksperyment fizyczny z wykorzystaniem naelektryzowanych balonów, dzięki któremu na własne oczy mogły zobaczyć, że odmienne ładunki elektryczne faktycznie się przyciągają. Potem grupy wspólnie wymieniły, jakie urządzenia działają w ich domach dzięki sile prądu oraz wywnioskowały, że życie bez prądu byłoby możliwe, ale niezwykle utrudnione. W dalszej części uczestnicy mogli wykazać się wiedzą na temat wierszy Juliana Tuwima, bawiąc się w kwiz z prawdziwą żarówką. Na zakończenie dzieci stworzyły kodeks zasad, których należy przestrzegać w otoczeniu urządzeń elektrycznych.

       
Grupa MISIE z Przedszkola nr 1

       
Grupa MOTYLKI z Przedszkola nr 1"PRZEDSZKOLAKI - ZACZYTANE DZIECIAKI" - I tura spotkań

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim pod koniec 2012 roku ruszyła z projektem "Przedszkolaki - zaczytane dzieciaki", którego głównym celem jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych czytelników. W ramach projektu dzieci z dwóch przedszkoli w Lewinie Brzeskim wzięły udział w pierwszej rundzie spotkań, w trakcie których bawiły się, uczyły oraz dowiedziały się najistotniejszych rzeczy o samej bibliotece.

W okresie od 27 listopada do 7 grudnia bibliotekę odwiedziło osiem grup przedszkolaków, którymi w trakcie spotkań opiekowali się mieszkańcy Stumilowego Lasu. Najmniejszy bohater książek o Kubusiu Puchatku, Prosiaczek, zajmował się najmłodszymi dziećmi. Kubuś Puchatek, jako większy kolega Prosiaczka, sprawował opiekę nad pięciolatkami. Starszakami zaś opiekowała się Sowa, jako najmądrzejsze stworzenie spośród bohaterów opowiadania.

Spotkania dla podopiecznych Prosiaczka objęte zostały tytułem "Poznajemy świat z Prosiaczkiem". Tematem pierwszych zajęć dla maluszków były "Kolory". Na początku Prosiaczek oprowadził dzieci po bibliotece. W trakcie tej krótkiej wycieczki dzieci odwiedziły i poznały przeznaczenie najważniejszych pomieszczeń znajdujących się w bibliotece. Dowiedziały się również, jakiego rodzaju książki się w niej znajdują i co w ogóle znaczy wypożyczać książki. Potem było już tylko kolorowo. Dzieci wysłuchały historyjki o misiu łakomczuszku, który jeszcze przed zakończeniem zimy wyjadł wszystkie zapasy miodu z pięciu kolorowych garnuszków. Doskonale poradziły sobie z układaniem kolorowych łuków tęczy we właściwej kolejności. Miały okazję wcielić się w prawdziwych artystów, mieszając kolory na malarskich paletach. Odgadywały również, jakiego koloru są zwykłe, otaczające nas na co dzień rzeczy. Na zakończenie zaproponowałyśmy maluszkom trochę ruchu - taniec do tęczowej piosenki i poszukiwanie kolorowych kółeczek.

       
Grupa BIEDRONKI z Przedszkola nr 1

       
Grupa BIEDRONKI z Przedszkola nr 2

Podopieczni Kubusia Puchatka zostali zaproszeni do biblioteki na pierwsze spotkanie z serii "Cztery pory roku z Kubusiem Puchatkiem", którego temat miał jesienny charakter, ponieważ przewodziły mu drzewa i liście. Po bibliotecznej wycieczce dzieci wysłuchały wierszyka "Liście" Władysława Broniewskiego, po czym odgadywały, o jakich drzewach była w nim mowa. Bawiły się w koszyk pełen jesieni, trafnie odgadując, z jakiego drzewa pochodzi wylosowany z koszyczka owoc lub gałązka. Relaksowały się wysłuchując wierszyka "Jesień" Bolesława Kołodziejskiego, robiąc sobie nawzajem jesienne masażyki. Doskonale poradziły sobie również z rozwiązaniem jesiennej krzyżówki. Natomiast w grze "jesienna koszykówka" wykazały się niesamowitą celnością.

       
Grupa ZAJĄCZKI z Przedszkola nr 1

       
Grupa KOTKI z Przedszkola nr 1

       
Grupa KOTKI z Przedszkola nr 2

       
Grupa MISIE z Przedszkola nr 2

Najstarsze dzieci przybyły do biblioteki na pierwsze spotkanie z serii zatytułowanej "Uczymy się z Sową Przemądrzałą". W trakcie jego trwania dzieci bawiły się językiem angielskim poznając, jak brzmią angielskie odpowiedniki owoców. Bibliotekarki wprowadziły dzieci do tematu, przedstawiając owocowy teatrzyk, w którym wystąpiło dwunastu owocowych bohaterów. Następnie przyszedł czas na naukę. Z wykorzystaniem techniki wielokrotnego powtarzania, dzieci nauczyły się, jak po angielsku jest m.in. jabłko, kiwi, czy banan. Wykorzystując zdobytą wiedzę, dzieci rozszyfrowały przepis na sałatkę owocową. Na zakończenie przyszedł czas na zabawę ruchową, w trakcie której mali uczestnicy tańczyli do piosenki "Fruit Salad" oraz wykazywali się znajomością nazw owoców po angielsku.

       
Grupa MISIE z Przedszkola nr 1

       
Grupa MOTYLKI z Przedszkola nr 1

W tym roku przedszkolnym w ramach projektu "Przedszkolaki - zaczytane dzieciaki" nasi mali goście odwiedzą bibliotekę jeszcze trzy razy. Liczymy na to, że dzieci będą w nich uczestniczyć równie chętnie, jak w tych pierwszych.