WYDARZENIA W BIBLIOTECE - 2012 ROK

Jesienne Prezentacje w Łosiowie


W niedzielę 2 grudnia br. w Łosiowie miały miejsce VII Jesienne Prezentacje, impreza, której celem jest promowanie i prezentacja twórców i artystów z Opolszczyzny.


Głównym motywem tegorocznych "Jesiennych Prezentacji" była poezja, a to za sprawą Agnieszki Chrobot, poetki z Kluczborka.

Pani Agnieszka, z wykształcenia polonistka, jako poetka zadebiutowała w 2003 roku. Jest autorką sześciu tomików poetyckich oraz monografii wsi Kujakowice. Jej wiersze znalazły się w publikacjach poezji religijnej im. Tischnera pt. "Wybór wierszy, t. XIV, XVI i XVII". Autorka jest często zapraszana na spotkania do bibliotek, szkół czy domów kultury. Zwykle towarzyszą jej, z muzyką i śpiewem, Małgorzata Pasznicka i Mariusz Buczek, których nie zabrakło także w Łosiowie.

W dalszej części programu wystąpiła Romana Więczaszek z Brzegu - nauczycielka, polonistka, poetka, szefowa Klubu Literackiego "Brzeg" przy Związku Nauczycielstwa Polskiego, autorka trzech tomików poezji: "Krąg" (2007), "Spacery wierszem" (2009), "że jesteś..." (2010). Tym razem przedstawiła łosiowskiej publiczności kilka swoich wierszy z najnowszego tomiku pt. "że jesteś...".

Wśród wystawionych prac można było podziwiać prace rzeźbiarskie Tadeusza Kuleszy z Lewina Brzeskiego, tzw. świątki ludowe. Pan Tadeusz uczył się tej sztuki od górala z Zakopanego, Zdzisława Krzeptowskiego, którego uważa za swojego duchowego przewodnika.

Kolejnymi uczestniczkami Jesiennych Prezentacji były młode i niezwykle utalentowane mieszkanki Łosiowa - siostry, Róża i Jagoda Szerement.
Róża Szerement (20 lat) zaprezentowała swoje zdjęcia z wystaw: "Moje Miasto" - symbole rodzinnego miasta autorki, Katowic i "Kirkut" - pozostałości kultury żydowskiej.
Jagoda Szerement (15 lat) prezentowała swoje rysunki i ręcznie zrobione ozdoby bożonarodzeniowe, wykonane z bardzo różnych materiałów w różnorodnej technice.

Teresa Rączka plastyczka, wychowawczyni, nauczycielka w Szkole Podstawowej w Łosiowie. Pośród jej prac znalazł się wykonany z masy solnej korowaj, bukiet kwiatów wykonany z papieru bibułkowego, ozdoby szydełkowe z kordonku i wykonane z odlewu gipsowego złociutkie aniołki na choinkę.

Okazały zbiór różnej wielkości jednostek pływających i latających: szybowców, żaglowców, balonów i statków prezentowało Kółko Modelarskie z Lewina Brzeskiego, prowadzone przez Władysława Chuchrowskiego od 2001 roku.

Swoje prace, stroiki świąteczne, zaprezentowała również Janina Dziembowska za Strzelnik.

Podczas Prezentacji można było także podziwiać obrazy - Tadeusza Ufy i Lucyny Mystek.

Całą imprezę ożywił występ kabaretu "Totutotam", który działa przy Uniwersytecie III wieku w Brzegu. Kabaret z powodzeniem prowadzi od 6 lat, Ewa Bruzi.

Wszystkim twórcom, artystom i uczestnikom gorące podziękowania za udział składają organizatorzy:
Biblioteka Publiczna w Łosiowie,
Towarzystwo Miłośników Łosiowa i Okolic
oraz Dom Kultury w Łosiowie.