WYDARZENIA W BIBLIOTECE - 2012 ROK

Wakacje w Strzelnikach

W czasie tegorocznych wakacji w bibliotece dzieciom nie zabrakło wyobraźni. Sprawdziły się w zawodach sportowych, napisały bajkę, wcieliły się w aktorów, zostały nawet malarzami...

"Wakacje z wyobraźnią", które odbyły się w Bibliotece Publicznej w Strzelnikach, trwały od 23 lipca do 3 sierpnia. W zajęciach wakacyjnych uczestniczyło czternaście osób."Bezpieczne hobby" to hasło poniedziałkowego początku wakacji. Dzieci wyruszyły na wycieczkę wokół wsi, aby lepiej poznać rośliny, które rosną na polach i łąkach. Zaopatrzone w książki o roślinach bez trudu rozpoznawały je i zbierały. W przerwach wysłuchały fragmentów książki Krzysztofa Zięcika "Karolcia na wakacjach". Na pamiątkę tego dnia wykonały piękne zielniki.

Środa to dzień, w którym dzieci wysłuchały opowiadania "Wakacje Potworaka" z książki "Grzegorz Kasdepke dzieciom". Wspólnie namalowały postać Potworaka, a następnie każdy opowiedział o swoich wakacyjnych marzeniach i miejscach, które chciałby zobaczyć. Największą atrakcją był wielki konkurs "Znawca bohaterów literackich". Dzieci rozwiązywały zadania, krzyżówki oraz odpowiadały na pytania związane ze znanymi postaciami z książek. Mistrzem i wielkim znawcą w tej dziedzinie okazał się Kacper Moroziński, który dostał pamiątkowy dyplom i upominek.

"Przedłużamy EURO 2012" - to hasło piątkowych zajęć na boisku. Po rozgrzewających zabawach z piłką uczestnicy przystąpili do konkursu wiedzy o piłce nożnej. Pytania zostały przygotowane na podstawie książek, do których dzieci miały dostęp w bibliotece: "Szkoła gry w piłkę nożną" oraz "Historia mistrzostw świata w piłce nożnej" W. Alison. W dziedzinie sportu najlepszym okazał się Szymon Nadybski, który otrzymał pamiątkowy dyplom i upominek. Ten dzień zakończył się wielkim meczem piłki nożnej. Było mnóstwo emocji i łez szczęścia zwycięskiej drużyny. Szczęściarze zamiast pucharu dostali dmuchane piłki, a drużyna przegrana słodkie nagrody pocieszenia.

Kolejny tydzień "Wakacji z wyobraźnią" dzieci rozpoczęły od zajęć w bibliotece poświęconych bezpieczeństwu w wakacje. Poznały i zapamiętały numery alarmowe. Dowiedziały się także jak należy zachować się w sytuacjach, które mogą zdarzyć się zwłaszcza podczas wakacji - rozmowa z nieznajomym, zgubienie się na plaży lub podczas imprez plenerowych. Dzieci wykonały z masy solnej wozy strażackie, policyjne, karetki pogotowia oraz strażaków, policjantów i lekarzy.

1 sierpnia to dzień, w którym dzieci wcieliły się w aktorów. Zamiast gotowego scenariusza wymyśliły własne opowiadanie "Zielony Kapturek". Młodzi pisarze poruszeni poniedziałkowymi zajęciami o bezpieczeństwie zajęli się bardzo ważnym tematem - umawiania się z "rówieśnikami" przez Internet. Do przedstawienia wykorzystali kartony, z których zrobili teatrzyk. Wykonali także kukiełki z papieru i bibuły. To było prawdziwe teatralne show.

Zakończenie "Wakacji z wyobraźnią" odbyło się 3 sierpnia w piątek. Dzieci zaprojektowały swoje własne pocztówki z wakacji. Pożegnaliśmy się piekąc kiełbaski przy ognisku i wspominając te wszystkie, wspólnie spędzone, miłe chwile.


Dziękujemy sponsorowi - Panu Tadeuszowi Morozińskiemu za pomoc w organizacji ogniska, za zakup kiełbasek, chleba i napojów dla dzieci oraz za pełnienie funkcji opiekuna w czasie ostatniego dnia wakacji w bibliotece.