WYDARZENIA W BIBLIOTECE - 2012 ROK

BIBLIOTEKA POD RATUSZEM

8 maja jest dniem wyjątkowym dla bibliotekarzy w całej Polsce, gdyż w tym dniu przypada Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Dlatego też bibliotekarki z Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim postanowiły w szczególny sposób uczcić swoje święto. Na ten jeden dzień Biblioteka Publiczna z II piętra budynku przy ulicy Kościuszki została przeniesiona na Rynek w Lewinie Brzeskim, pod sam ratusz.

W tym uroczystym dniu "Bibliotekę pod Ratuszem" odwiedziło mnóstwo gości. Na początek przedszkolaki z obydwóch lewińskich przedszkoli spotkały się z Kubusiem i jego przyjaciółmi ze Stumilowego Lasu - wysłuchały opowiadań czytanych przez Pana Dariusza Struskiego - Zastępcę Burmistrza Lewina Brzeskiego oraz przez Panią Annę Trusiewicz - Dyrektora MiGBP w Lewinie Brzeskim, następnie ułożyły puzzle, a na zakończenie wymyśliły i narysowały historyjkę z jednym z bohaterów książek o Stumilowym Lesie.


Kolejną grupą przybyłą na Rynek były dzieci z lewińskiej podstawówki. Dla młodszych przygotowano "Kufer z wierszami Jana Brzechwy" - mnóstwo zagadek i zadań związanych z najpopularniejszymi wierszami Brzechwy. Natomiast spotkanie ze starszymi uczniami przebiegło pod hasłem "Książka pilnie poszukiwana". Na podstawie fragmentu książki "Tajemnica biblioteki" Martina Widmarka uczniowie mieli za zadanie odgadnąć, kto ukradł cenną książkę z biblioteki, a później wspólnymi siłami ułożyli opowiadanie "Była sobie książka..."


Na "Kwadrans z poezją" pod ratusz przyszli gimnazjaliści. Bibliotekarki zaprezentowały swoje ulubione wiersze, a także wiersze lokalnych twórców takich jak Ewy Skarbek, Mariana Kosińskiego czy Marka Uhla. Nawet kilku gimnazjalistów odważyło się wyrecytować kilka wierszy.


Kulminacyjnym punktem dnia była wspólna akcja bibliotek publicznych powiatu brzeskiego: z Lewina Brzeskiego, z Brzegu, z Grodkowa, z Lubszy i ze Skarbimierza - POPIERAM CZYTANIE. Między godziną 15.00 a 16.00 należało przyjść z książką lub gazetą (wystarczyło na 5 minut) w określone miejsce w danej miejscowości, w przypadku Lewina właśnie na Rynek, i w ten sposób pokazać, że popiera się czytanie.


Na zakończenie wystąpiła grupa teatralno – kabaretowa COOLT (UR) OWI z przerobioną na kabaret wersją Kopciuszka, w której wykorzystano fragmenty książki Bohdana Butenki "KrUlewna Śnieżka".


Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna
składa serdeczne podziękowania:

Panu Dariuszowi Struskiemu – Zastępcy Burmistrza Lewina Brzeskiego
za aktywny udział w spotkaniu z przedszkolakami,

Dyrektorowi i Pracownikom Domu Kultury w Lewinie Brzeskim
za pomoc w organizacji imprezy,

przedszkolakom, uczniom, nauczycielom, opiekunom,
którzy odwiedzili w tym dniu „Bibliotekę pod Ratuszem”.

Szczególne podziękowania należą się
WSZYSTKIM MIESZKAŃCOM GMINY LEWIN BRZESKI,
którzy włączyli się w akcję bibliotek publicznych powiatu brzeskiego POPIERAM CZYTANIE!