WYDARZENIA W BIBLIOTECE - 2011 ROK

Przedszkolaki poznają zawody

W październiku tego roku w Bibliotece Publicznej w Lewinie Brzeskim rozpoczęła się pierwsza część spotkań z przedszkolakami w ramach projektu "Poznajemy zawody". Projekt, który ma na celu zapoznanie młodszych dzieci z zawodami, składa się z dwóch części: pierwsza część to spotkanie z przedstawicielem interesującego, niecodziennie spotykanego zawodu, natomiast druga część to literatura, zagadki, quizy związane z zawodami.


W pierwszej części projektu "Poznajemy zawody"” odbyły się trzy spotkania z przedstawicielami wybranych zawodów, w których brały udział dzieci z Przedszkola nr 1 i nr 2 w Lewinie Brzeskim.

Na początek do biblioteki przyjechali funkcjonariusze Służby Więziennej z Aresztu Śledczego w Opolu: st. sierż. Pan Marcin Silarski, mł. chor. Pan Sławomir Dąbrowski i mł. chor. Pan Dawid Reszczyński, którzy spotkali się z sześciolatkami z Przedszkola nr 2. Panowie opowiedzieli o swojej pracy strażnika więziennego, jak wyglądają ich mundury, zdradzili również kim chcieli zostać w przyszłości, jak byli dziećmi, i że niekoniecznie marzyli o profesji strażnika w więzieniu.

Ale największą atrakcją tego spotkania był pies – Bobo, który od początku przyciągał uwagę dzieci. Bobo, uroczy, nieduży foksterier również pracuje w Areszcie Śledczym w Opolu, jest psem specjalnym (do wykrywania narkotyków). Jego opiekun, Pan Marcin Silarski, wyjaśnił na czym polega praca psa w więzieniu, jak wygląda trenowanie takiego psa i pokazał kilka sztuczek, które Bobo potrafi, np. że nie weźmie jedzenia z prawej ręki! Omówił również z dziećmi zasady zachowania się wobec groźnych psów, które mogą zaatakować czy też czego nie należy robić, aby psa nie sprowokować do agresywnego działania.Kolejne spotkanie w bibliotece to spotkanie z kominiarzem. Mistrz kominiarski, Pan Grzegorz Walczakowski spotkał się z sześciolatkami z lewińskiego Przedszkola nr 1. Opowiedział dzieciom o swojej pracy, pokazał sprzęt, którym się posługuje.
Narzędziami kominiarskimi nie są już tylko liny, szczotki z kulami i klucze kominiarskie, w kominiarstwo wkroczyła technika i elektronika. Dzisiaj kominiarze na co dzień posługują się specjalistycznym, nowoczesnym sprzętem.

Pan Grzegorz Walczakowski opowiedział dzieciom historie i ciekawostki związane z kominiarstwem, czy kominiarz rzeczywiście przynosi szczęście i dlaczego ludzie widząc kominiarza łapią się za guzik.

   Na ostatnie spotkanie z przedstawicielem zawodu przyszły pięciolatki z obydwóch przedszkoli z Lewina. Tym razem gościem specjalnym był pszczelarz – Pan Tomasz Kos. Pan Tomasz został pszczelarzem, aby podtrzymać rodzinną tradycję, ale z czasem pszczelarstwo okazało się również jego pasją i sposobem na życie. Jego pasieka liczy około 150 uli!

 

Do biblioteki przywiózł ze sobą mnóstwo pszczelarskich rekwizytów: styropianowy ul, podkurzacz pasieczny, świece z wosku pszczelego, pyłek kwiatowy czy profesjonalny strój pszczelarski. A na zakończenie, jak dzieci dowiedziały się już skąd się bierze miód, odbyła się degustacja pysznego miodu z pasieki Pana Tomasza Kosa.Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna
składa serdeczne podziękowania

st. sierż. Panu Marcinowi Silarskiemu,
mł. chor. Panu Sławomirowi Dąbrowskiemu,
mł. chor. Panu Dawidowi Reszczyńskiemu,

Panu Grzegorzowi Walczakowskiemu,

oraz Panu Tomaszowi Kosowi

za udział w spotkaniu z przedszkolakami
w ramach projektu "Poznajemy zawody"
i zaprezentowanie dzieciom swojego zawodu.