WYDARZENIA W BIBLIOTECE - 2011 ROK

NAUKOWE WAKACJE W STRZELNIKACH

W dniu 22 lipca 2011 roku w Bibliotece Publcznej w Strzelnikach zakończyły się trzytygodniowe zajęcia wakacyjne dla dzieci. W sumie odbyło się dziewięć spotkań, które tematycznie były powiązane z trzema zagadnieniami. W pierwszym tygodniu wszelkie projekty i zabawy miały charakter kosmiczny, w drugim tygodniu dotyczyły one geografii Polski i Strzelnik, a w trzecim tygodniu - wielkich odkrywców i ich przełomowych dla ludzkości osiągnięć.W tygodniu kosmicznym dzieci wykonały makietę Układu Słonecznego z użyciem gazet, farb i wyobraźni. Miały również okazję sprawdzić swoją wiedzę o planetach Układu Słonecznego w konkursie wiedzy. Dzieciom bardzo przypadły do gustu zabawy ruchowe takie jak "Kosmiczny twister" czy "Szybkie ciała niebieskie".


Tydzień kartograficzny wiązał się z tworzeniem map Polski oraz Strzelnik. Tę ostatnią dzieci ozdobiły zdjęciami własnego autorstwa, które przedstawiały najciekawsze miejsca w ich miejscowości. Nie mogło oczywiście zabraknąć konkursu wiedzy, w którym uczestnicy popisywali się znajomością największych, najstarszych czy najdłuższych elementów na mapie Polski. W tym tygodniu dzieci mogły pobawić się w znane z telewizji teleturnieje: "Kalambury" z hasłami kosmicznymi i geograficznymi oraz w "Koło fortuny" z hasłami wiążącymi się z odkrywcami geograficznymi.


W ostatnim tygodniu - małych odkrywców - również nie brakowało wrażeń. Tydzień ten rozpoczęła zabawa plenerowa "Mali odkrywcy", w której rywalizowały dwie drużyny. Ich zadaniem było odnalezienie zaznaczonych na mapce Strzelnik kopert z zadaniami. Grupa, która wykonała wszystkie dziesięć zadań i rozwiązała zagadkę ukrytą w bibliotece, otrzymała wskazówkę, dzięki której mogła odnaleźć skrzynię ze skarbami. Pod koniec zabawy zwycięska drużyna podzieliła się łupem.
Jeden dzień poświęciliśmy na zabawę w naukowców. Bibliotekę przekształciliśmy w laboratorium naukowe, wykonując eksperymenty fizyczne związane z elektrycznością, wodą, dźwiękiem i światłem. W czasie teleturnieju "Pytanie – odpowiedź" dzieci zaskakiwały doskonałym opanowaniem wiadomości z całych wakacji, odpowiadając na większość z pięćdziesięciu przygotowanych pytań. Dzięki specjalnej wersji gry karcianej "Piotruś" młodzi uczestnicy dowiedzieli się m.in. kto wynalazł żarówkę albo co osiągnęła Maria Skłodowska-Curie.
Wakacje uwieńczyło spotkanie z genialnym naukowcem i niezwykłym człowiekiem, Albertem Einsteinem. Oczywiście pod siwą peruką i sztucznymi wąsami kryła się osoba bibliotekarza, przebranego za geniusza przez same dzieci.


Wszystkim dzieciom serdecznie dziękujemy za udział w zajęciach wakacyjnych w Strzelnikach.