WYDARZENIA W BIBLIOTECE - 2010 ROK

Spotkanie ze Stanisławem Nicieją

15 grudnia 2010 r. Biblioteka Publiczna w Łosiowie gościła prof. dr hab. Stanisława Sławomira Nicieję - historyka, wieloletniego rektora Uniwersytetu Opolskiego, autora wielu publikacji i książek o tematyce kresowej.

Tym razem profesor przyjechał ze świeżo wydaną książką "Ogród snu i pamięci" będącą kontynuacją opowieści o Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Jednak to nie Lwowa dotyczyła opowieść, lecz Truskawca - kurortu, który przed wojną gościł wiele wybitnych osób z całej Europy. Wraz z Drohobyczem i Borysławem, Truskawiec tworzył trójmiasto o niespotykanych właściwościach leczniczych wód i klimatu. W opowieści profesora znalazły się poruszające losy ludzkie, historie z życia właścicieli pensjonatów oraz kuracjuszy. W wyświetlonym podczas spotkania filmie można było podziwiać architekturę i przyrodę miasta. To wszystko, jak mówi autor, ma służyć przedstawieniu Kresów Wschodnich nie tylko jako miejsca kaźni i niechlubnej części ich dziejów, lecz jako kolebki kultury polskiej, jako miejsca działalności i życia wielkich Polaków: architektów, lekarzy, przemysłowców, aktorów, literatów.

Przybyli na spotkanie mieszkańcy Łosiowa byli oczarowani tym co zobaczyli i usłyszeli podczas prawie dwugodzinnego spotkania, a Panu profesorowi należy się uznanie za umiejętność przykuwania uwagi słuchaczy. Będziemy długo pamiętać te chwile, które pozwoliły łosiowskim Kresowiakom przeżyć kolejną wędrówkę w przeszłość.