WYDARZENIA W BIBLIOTECE - 2010 ROK

Europejskie Dni Dziedzictwa 2010 w Skorogoszczy

W Polsce organizatorzy i koordynatorzy EDD przygotowują co roku 2000 imprez. W tym roku, 11 - 12 września, Europejskie Dni Dziedzictwa odbyły się w Skorogoszczy już po raz trzeci.

Z możliwości uczestniczenia w tym największym wydarzeniu kulturalnym Europy korzysta kilkaset tysięcy Polaków. Mają oni niepowtarzalną okazję bezpłatnie, pod opieką przewodników, zwiedzić miejsca, które na co dzień są dla nich niedostępne, odkryć historię swojego regionu, poznać często jego nieznane i niedoceniane bogactwo kulturowe oraz dowiedzieć się, jak wyglądało życie naszych przodków.

Temat tegorocznych EDD "Od pomysłu do przemysłu" pozwolił na przeprowadzenie unikalnej lekcji historii o regionie, zapomnianych już technologiach i życiu dawnych mieszkańców.
W związku z tym Publiczna Biblioteka w Skorogoszczy przygotowała ekspozycję narzędzi i sprzętów, które wyszły już z użycia gdyż zastąpiono je nowymi technologiami. Wśród eksponatów znalazły się m.in. narzędzia rolnicze, narzędzia i sprzęt gospodarstwa domowego, sprzęt RTV i wiele innych.
Wystawie towarzyszyła prezentacja multimedialna przygotowana przez Pana Dariusza Ziębę "Handel i rzemiosło w dawnej Skorogoszczy".