WYDARZENIA W BIBLIOTECE - 2009 ROK

Warsztaty bibułkarskie w Bibliotece Publicznej w Skorogoszczy

Od 8 maja do 10 lipca 2009 r. w bibliotece w Skorogoszczy odbywały się warsztaty bibułkarskie. Spotkania odbywały się raz w tygodniu przez dwie godziny. Warsztaty były przeznaczone dla młodzieży i osób dorosłych.

Celem ich było przybliżenie unikatowego obecnie rękodzieła, które jeszcze w okresie międzywojennym było bardzo rozpowszechnione.
Tradycja tworzenia ozdób z bibuły wiąże się ze zwyczajem zdobienia izb mieszkalnych, głównie z okazji dorocznych świąt kościelnych. Wcześniej izby chłopskie na czas świąt dekorowano głównie gałęziami czy tzw. podłaźniczkami - wierzchołkami jodły lub świerka, zawieszanymi pod sufitem izby. Wykonywano także tzw. pająki - ozdoby ze słomy.W czasie dwudziestolecia międzywojennego zaczęto wykorzystywać do tego celu bibułę co zwiększyło możliwości dekoracyjne. Inspirację dla twórczyń zawsze stanowiła przyroda. Ozdoby odwzorowywały głównie występujące w naturze kwiaty: maki, stokrotki, chabry, niezapominajki, dzwonki. Dlatego kobiety, które zajmowały się wyrobem kwiatów z bibuły nazywano kwiaciarkami. Bibułkarstwem gospodynie zajmowały się głównie w długie, zimowe wieczory, zabijając nudę i ubarwiając w ten sposób pozbawioną kolorów porę roku.